A rengeteg létező fogászati kezelés közül a fogröntgen nemcsak azért hasznos, mert ez legalább fájdalommentes, hanem azért is, mert megmutatja, hogy milyen problémával nézel szembe. Te is kíváncsi vagy, hogy mit kell tudni róla? Akkor olvasd el ezt a cikket!
Honnan származik a röntgen?
Kezdjük egy kis érdekességgel.
A röntgen neve Wilhelm Conrad Röntgen nevéhez fűződik, aki először X sugárnak hívta az eljárást.
Ő 1895-ben jelentette be a nagy felfedezést, és csupán 1 év kellett ahhoz, hogy a fogorvosok is csatlakozzanak hozzá.
A sebészek és a fogorvosok boldogok voltak, hiszen végre olyan területeket láthattak, amire azelőtt nem volt lehetőség. 1950-től egyre terjedni kezdett a használata, ma pedig az egyik legtöbbet alkalmazott módszer.
Hogyan működik a fogászati röntgen?
Az érdekesség után jöhetnek az alapok. A fogászati röntgen úgy működik, mint amit a kórházakban is ismerünk.
A röntgensugarak áthatolnak a szájon, ahol a fogak és a csontok többet nyelnek el belőlük, mint a többi lágy rész.
Ez azt eredményezi, hogy a kapott képen a fogak világosabbak, miközben a fogszuvasodás és a fertőzés sötét marad.
Mit mutat meg a fogröntgen felvétele?
A röntgen felvétel rengeteg információt ad a fogorvosnak, ez pedig a te érdeked is, mivel így biztosan csak a legszükségesebb beavatkozásokat kell elviselned.
Senki sem szeret abban a székben ülni, de legalább a röntgenkép megmutatja, hogy hol a probléma gyökere.
A képen pontosan kivehetőek a fertőzések, tályogok, ciszták és a tumorok is, de fény derül a fejlődési rendellenességekre. A tömések és a koronák az anyaguktól függően sötétnek vagy világosnak látszanak, azonban minden esetben azonosíthatók.
Ha beavatkozásra van szükség, akkor az orvos azonnal látja.
Veszélyes a röntgen sugár?
Ez szinte mindig a következő kérdés szokott lenni, és azt kell mondanunk, hogy nem. A fogászati röntgen sugárterhelése annyira alacsony, hogy egy tévé vagy füstérzékelő közelében is megkapjuk. Az ember az egész élete során ki van téve sugárterhelésnek, még akkor is, ha gyakran nem tud róla.
Csak a példa kedvéért nézzünk pontos számokat is.
- A kisröntgen sugárzási dózisa egyenlő az 1-gyel.
- A digitális panoráma felvétel dózisa egyenlő a 6-tal.
Ehhez jön hozzá, hogy egy nap alatt általában 8 dózisú sugárzás ér téged a környezetedben, egy 3 órás repülőút alatt pedig 36! Így azonnal érthető, hogy a fogorvosi veszélyek nem a röntgenben keresendők.
Mit történik, ha várandós vagy?
Tény és való, hogy a röntgen biztonságos, azonban azt már matekórán is megtanultuk, hogy a kivétel erősíti a szabályt.
Az állapotos hölgyek jobban teszik, ha elkerülik a röntgent, feltéve, ha tényleg szükség van rá.
Érdemes azt is tudni, hogy a terhesség közben nagyobb lehetőség van az ínybetegségek megjelenésére, éppen ezért nagyon fontos, hogy a hölgyek ne hanyagolják el a fogászati problémáikat. Amennyiben a fogorvos úgy dönt, hogy muszáj sugárzásnak kitenni a kismamát, akkor gondoskodni fognak a megfelelő óvintézkedésekről.
Miért van szükség röntgenfelvételre?
Most, hogy megismerkedtünk az alapokkal, merüljünk kicsit mélyebbre a témában. Nézzük meg, hogy egyáltalán miért van szükség a fogröntgenre. Ahogy fentebb említettük, néhány fogprobléma csak és kizárólag így lesz látható. Másik lehetséges ok, amikor nem vagyunk elégedettek a megjelenésünkkel.
Sajnos nem vagyunk cápák, akik egymás után váltják a fogsorukat, nekünk be kell érnünk a csontfogakkal, és amikor csámpásan nőnek, akkor az embernek nincs is kedve mosolyogni.
Ha a fogszabályzó felé húz a szíved, akkor megint röntgenfelvételre lesz szükség.
A fogröntgen előnye az orvosra nézve
A rendszeres fogorvosi látogatás megelőzheti a bajokat. Ha kisebb szuvasodásról van szó, akkor az orvos gyorsan észreveszi, viszont amikor nagyobb méreteket ölt, akkor kell külső segítség is.
A röntgenkép megmutatja, hogy pontosan milyen mélységeket érint a szuvasodás, tehát a diagnosztika felállításához is elengedhetetlen.
Előnye ránk nézve
Ezt főleg akkor szokott érdekelni, amikor a rengeteg beavatkozás kifizetésén gondolkodunk.
Azonban nem éri meg éppen a röntgenfelvételen spórolni.
Legyen szó gyökérkezelésről, ínygyulladásról vagy más problémáról, nagyon fontos, hogy jól legyen kezelve.
Ha az orvos nem látja, hogy meddig ér a baj, akkor nem fog tudni megoldást javasolni sem, esetleg a tömés közben veszi észre, hogy komolyabb a helyzet. Ezt nyilván mindenki szeretné elkerülni.
Akkor is a mi javunkat szolgálja a fogröntgen, amikor szájsebészhez megyünk, és meg szeretnénk tudni a bölcsességfogak helyzetét és növekedési irányát. Lehet, hogy minket nem zavar, azonban veszélyezteti a fogsor irányát és állapotát.
Ha pedig az esztétika a célunk, akkor a fogszabályzó elkészítése előtt szintén látni kell a teljes fogsor képét.
A fogászati röntgenkép megmutatja a betegségeket is?
Erre a kérdésre egyértelmű a válasz: igen. Ahogy a cikk elején is említettük, tökéletesen látszani fognak a lyukas fogak, így a szuvasodás mértéke.
Azonban ennél komolyabb problémákat is észre lehet venni, mint például a fogínyvérzés okozóját és az ínysorvadást.
Azok, akik a fogbeültetést választják csak a röntgenképpel tudják meg, hogy milyen állapotban van a csontjuk. Ilyenkor többszöri röntgenre is szükség lehet a kezelés során.
Fogröntgen típusok
Most, hogy ismerjük a fogröntgen fontosságát, ideje megismerkedni a különböző típusokkal is. Nem mindegy, hogy milyen problémával keresed fel a fogorvost, hiszen van, ami szabad szemmel is látható. Ezután azt kell eldönteni, hogy mekkora röntgenképre van szükség a te esetedben. Jelenleg két fő típust különbözetünk meg:
- intraorális röntgen
- extraorális röntgen
Intraorális fogröntgen
Az intraorális röntgen készítése során a film mindig a páciens szájában van, a sugárforrás pedig azon kívül.
Két fajtáját szoktuk megkülönböztetni, az egyik az úgynevezett kisröntgen. Ilyenkor maximum 2-3 fogról kapunk teljes képet, láthatóvá válnak a gyökércsatornák, a gyökércsúcs körüli elváltozások és a csontszerkezet. Fogászati elváltozások diagnosztizálásra használják és gyökértömés előtt. Ezzel a módszerrel megfigyelhetőek a periapicalis elváltozások és a mandibula helyzete is.
Az intraorális röntgen másik fajtája a szárnyas felvétel. Ilyenkor az orvos a fogak koronai részét vizsgálja meg, hogy még pontosabb képet kapjon a szuvasodás mértékéről és kiterjedéséről.
Extraorális fogröntgen vagyis panoráma röntgen
Az extraorális röntgent panoráma röntgen néven is ismerhetjük. Ez nemcsak látványos megoldás, hanem elengedhetetlen bizonyos beavatkozásokhoz.
Miközben a kisebb gépek csak 1-2 fogról tudnak felvételt készíteni, addig a panoráma – ahogy a neve is utal rá – az egész fogsor állapotát megmutatja.
A komplexitása miatt szájsebészeti beavatkozásoknál, fogszabályzásnál, fogimplantációnál és góckutatásnál is elengedhetetlen.
Az egyszerűbb kezeléseknél az előnye, hogy gyorsabban és könnyebben feltárható a probléma forrása, ezáltal a diagnózis is hamarabb elkészül.
A fogorvos számára láthatóvá válik minden lehetséges probléma, még azok is, amik szabad szemmel amúgy rejtve maradnának.
Érdekes, hogy akkor is ezt a megoldást használják, amikor a páciens fogínyvérzéssel küzd, mivel ennek az okai is kiderülnek. Ráadásul a fogínysorvadást és a csontsorvadást is meg lehet állapítani vele, miközben a ciszták sem tudnak rátakarni a helyzetre.
A hagyományos szájüregi vizsgálat nem szokta megmutatni a fő problémákat.
Ilyenkor kötelező bevetni a panoráma röntgent, hogy az egész szájüreg látszódjon. A kapott kép kihelyezhető az orvos kezelőmonitorjára, így a páciensek is könnyebben megértik, hogy milyen beavatkozásokra lesz szükség.
Ha pedig időben felismerik a problémát, akkor az eredmények látványosabbak, és a gyógyulás gyorsabb lesz.
Fontos megjegyezni, hogy a panoráma röntgen rákszűréshez is használható, mivel azonnal látszódnak a kóros és nem odaillő részek is.
A fogorvos általában a panoráma röntgent fogja javasolni, ha új páciensek vagyunk. Ez azért fontos, hogy megismerje a szájüreg állapotát, és felmérje a lehetséges problémákat.
A felvétel elkészítése után sokkal könnyebben megállapítható, ha például külön szárnyas felvételre van szükségünk a szuvasodás megállapításához.
Röntgen és CT
Ennél a pontnál érdemes megemlíteni a CT-t is, amit a kórházak kapcsán szoktunk megemlíteni.
A fogászatban szintén nagy lendülettel terjednek, azonban nem ugyanarról az orvosi CT-ről beszélünk, mivel a fogorvosok által használt sokkal kevesebb sugárzással jár. Az egyetlen hátránya, hogy lényegesen drágább megoldás, éppen ezért nem használják rutin szerűen.
A fogröntgen menete
A röntgen felvétel elkészítését mindig szakképzett asszisztens készíti el. A következő lépések várnak rád:
- A megfelelő képminőségért minden fémet el kell távolítani, tehát le kell venned a fülbevalókat, nyakláncot, piercinget, szemüveget és a kivehető fogpótlást is.
- Ólommellényt veszel fel, ami a sugárzástól véd.
- Intraorális felvételhez ülő, extraorális felvételhez álló helyzetben kell lenned. Az asszisztens végig instrukciókkal lát el, hogy megfelelő minőségben készüljön el a felvétel.
- Nagyjából 5 másodpercig kell mozdulatlanul bírnod.
- A röntgenkép ezután digitálisan és film formájában is kikérhető.
A digitális röntgen és CT felvétel elkészítésének mindig vannak szabályai. Ha ezeket betartjuk, akkor az eljárás teljesen veszélytelen. A készüléket kalibrálni is lehet, így kisgyermekek vizsgálatához is használható.
Kötelező a panoráma röntgen?
Igaz, hogy a röntgen az egyik legelterjedtebb eljárás, de nem kötelező. Néhány páciens azt tapasztalja, hogy a fogorvosa nem írja elő a felvételt.
Ilyenkor nem kell megijedni, hiszen nem mindig van szükség rá.
A fogorvos általában enélkül is fel tudja állítani a diagnózist, és csak bizonyos esetekben kell a használata mellett döntenie.
Kinél legyen a felvétel?
A röntgen felvételt nem muszáj az orvosnál tartani, ha például új kezelésekre megyünk, akkor érdemes magunkkal vinni.
Nyugodtan kérjük ki a régi és az új felvételeinket is.
Mivel egyre inkább elterjed a digitális röntgen használata, így sokszor csak egy e-mailre lesz szükségünk.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy a mai fogröntgen kevés sugárzással jár, így terhes nőknél és kisgyerekeknél is elvégezhető. Minden alkalommal szükség lesz a védőmellény használatára, amit a klinika ad. Általában 5-15 másodperc alatt megleszünk vele, semmilyen kellemetlenséggel nem jár. A vizsgálat mindig fájdalommentes és biztonságos. Az előnye, hogy minden fogászati problémát megmutat, így az orvos gyorsabban és pontosabban tudja megállapítani a szükséges kezeléseket, tehát segít felismerni a problémát.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Fogínygyulladás okai, tünetei és kezelése akár házilag is
A fogínygyulladásnak számos oka lehet, és még az is elképzelhető, hogy sokáig észre sem vesszük kialakulását.…
Éjszakai fogcsikorgatással (bruxizmus) küzd? Harapásemelő sin a megoldás
Ahhoz, hogy a szervezetünk tökéletesen működjön, megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra van szükség. Ennek ellenére sokan…
Egészséges fogak titka. Így legyen szép fogsorod könnyen!
Úgy tartják, hogy a mosoly a legszebb ajándék, amit adhatunk valakinek. Azonban nincs annál rosszabb, mint…