Úgy tartják, hogy a mosoly a legszebb ajándék, amit adhatunk valakinek. Azonban nincs annál rosszabb, mint amikor ez a mosoly ápolatlan és fekete fogakat rejt. Ráadásul az egészséges és szép fogak jótékony hatással vannak mind a fizikai egészségünkre, mind a mentális jólétünkre.
Fogak nélkül nem tudnánk enni, ugyanis szükségünk van rájuk, hogy apróra őrüljük az ételt, így könnyebben tudjuk majd megemészteni. Fogak nélkül csak előre leturmixolt ételeket és folyadékot tudnánk magunkhoz, ami hosszútávon nem vezet semmi jóra.
Ha ez az egészségi szempont nem lenne elég, akkor még a mentalitásunkat is nagyban befolyásolja.
A rendezetlen fogsorral rendelkező emberek kevesebbet mosolyognak, igyekeznek elkerülni a beszélgetést, és sokszor félénkebbek is az átlagnál. Ez érthető, mivel nem akarják, hogy a figyelem a fogaikra terelődjön.
Azok, akik szép fogak és egészséges fogsor tulajdonosai, könnyen mosolyognak, és az életben is magabiztosabbak.
Alapvető fogászati problémák és kezelések a szép és egészséges fogakért
Az alábbiakban felsoroljuk a leggyakoribb fogászati problémákat, amik az egészséges fogsor útjában álnak. Ezek szerencsére olyan problémák, amik kezelhetőek fogorvos nélkül is és ha vigyázunk a fogainkra, akkor jó eséllyel elkerülhetjük őket.
Fogorvoshoz viszont mindenképpen látogassunk el félévente legalább egyszer, hogy a számunkra láthatatlan problémák is kiderüljenek
Rossz szájszag
A rossz szájszag, kellemetlen lehelet (orvosilag „Halitosis”-ként ismert) szinte mindenkivel megesett már. Azok akik ezzel küzdenek, feszélyezetté válnak, és a társaságban nem fogják magukat jól érezni.
A probléma gyökere többféle lehet, a leggyakoribb oka a baktériumok lerakódása, ami fogszuvasodáshoz és fogíny problémákhoz is vezet. Szerencsére ma már találunk rá megoldást. Az egyik legfontosabb, hogy a fluoridos fogkrémet választjuk, és legalább napi kétszer megmossuk fogunkat.
A szódabikarbóna is a segítségünkre lehet, a csiszoló hatása miatt eltávolítja a lepedéket és a baktériumokat is, ha mindennap használjuk. Jó tipp még, hogy a fogkefével tisztítsuk le a nyelvünket is, ugyanis a baktériumok ott is szeretnek leülepedni.
Fogszuvasodás
A fogszuvasodás szintén a gyakori problémák közé tartozik, és a fogkőképződés tehető felelőssé. A szánkban lévő baktériumok miatt a fogkő lerakódik a fogzománcon. A megoldás az étkezési szokásainkban is keresendő. Érdemes kerülni a savas ételeket, és mindent, aminek nagy a cukor és a keményítőtartalma. Rendszeres fogápolással azonban megoldható a probléma.
Fogínybetegségek
A fogínybetegségek (pl.: fogínygyulladás) külsőre talán nem látszódnak, azonban kellemetlenné teszik a mindennapokat. A fertőzések a fogak tartószerkezetét támadják meg, amit általában a fogkő okoz. A baktériumok az ételekből táplálkoznak, így, ha el akarjuk kerülni a megjelenésüket, akkor le kell mondanunk a cukros finomságokról. Az is segít, ha alaposan és rendszeresen mossuk a fogunkat, és mindig figyelünk a higiéniára.
Fogérzékenység
A fogérzékenységgel akkor találkozunk, amikor meleg vagy hideg élelmiszert akarunk fogyasztani. Ilyen lehet a nyári fagyizás, vagy télen egy meleg tea szürcsölgetése. Az érzékenységet a fog felszínének és a fogínynek a sérülése okozhatja, sokszor fogmosás közben vagy után is tapasztaljuk. Ezekben az esetekben érdemes fluorid tartalmú fogkrémet használni.
Hiába vigyázunk a fogunkra, hiába ápoljunk, így is történhetnek esztétikai balesetek.
Letört fogak
Valljuk be őszintén, nincs annál rosszabb látvány, mint amikor valaki törött fogakkal mosolyog az emberre. Ez azonban abba a kategóriába tartozik, amit nem tudunk otthon megoldani.
A megoldáshoz mindig fogorvoshoz kell fordulni. Amikor apró repedésről van szó, akkor csiszolással megszüntethető az egyenetlenség. Lehetőségünk van héjkerámiára, ami a kisebb felületi problémákat esztétikailag kezeli. Azonban, ha már nagyobb törésről van szó, akkor szükség lesz egy gyökérkezelésre és egy új koronára. A letört fogat mindenképpen érdemes javítani, mert szebbé teszi a mosolyunkat, és megadja a magabiztosság alapját.
Fogszabályzás
Hiába vigyázunk a fogainkra és hiába ápoljuk őket megfelelően, ha fogaink szabálytalanul állnak és túl nagy rések vannak köztük, akkor bizony nem lesz szép a mosolyunk. Ilyenkor az egyetlen megoldás a fogszabályzás!
De ne aggódj! Szerencsénkre manapság már léteznek diszkrét, úgynevezett láthatatlan fogszabályzók, amivel nem kell feszengeni, hanem ugyanúgy tudjuk élni az életünket!
Hogyan ápoljuk helyesen a fogainkat?
Nem tűnik nagy problémának, azonban a helytelen fogmosás is katasztrófához vezethet.
A szép fogakért a legelső feladat, hogy jó fogkefét kell kiválasztani. Ne legyen se túl nagy, se túl kicsi, mindenhova férjen be a szánkba. Különbség van a hagyományos és az elektromos fogkefe között is, azonban, ha a helyes technikát alkalmazzuk, akkor nem számít, hogy melyiket használjuk. Minden vásárlás előtt győződjünk meg a fogkefe keménységéről is. Tanács, hogy ne legyen se túl kemény, se túl puha, válasszuk a közepeset, és használat közben ne nyomjuk túl erősen, mert ezzel felsérthetjük az ínyünket.
Helyes fogmosás az egészséges és szép fogak alapja
Ezután jön a helyes fogmosás gyakorisága és a hossza. Célszerű napi kétszer vagy háromszor elvégezni úgy, hogy mindig gyengéd legyen. Ne teljen el túl sok idő a fogmosások között, hogy ne tudjanak lerakódni a baktériumok. Érdemes másfél-két percig végezni a fogmosást.
Ha ezt túl hosszúnak érezzük, akkor a fürdőszobába lépjünk be a telefonunkkal, vagy pedig nézzünk közbe tévét, hogy eltereljük a figyelmünket.
Fontos, hogy ne mossunk túl sokszor fogat egy nap, mivel vékonyítjuk vele a fogzománcot és felsértjük az ínyünket.
Általános tanácsok az egészséges fogsorért
Az egészséges fogak titka gyakran egyszerű tanácsokkal is kivitelezhető.
- Ez a fluorid tartalmú fogkrémnél kezdődik, amivel naponta kétszer mossuk meg a fogunkat.
- Fontos a rendszeres szájöblítés és a fogselyem használata. Ezzel azokat az étel darabkákat és szennyeződéseket tudjuk eltávolítani, amelyek nehezen elérhető helyre ragadtak.
- Hagyjunk fel a dohányzással, ami a fogaink mellett a testünket is károsítja.
- Érdemes rendszeresen megvizsgálni a fogaink állapotát, mert észrevehetünk más problémákat, például a fogak szürkülését, gyulladást, esetleg sebeket.
- Tény, hogy sokan legszívesebben elkerülik a fogorvost, azonban a rendszeres látogatással nagyobb problémákat is meg előzhetünk.
Ezek a felszínes kezelések mindig jók egy általános tisztításra azonban elengedhetetlenül fontos a probléma gyökerét is megtalálni ez pedig az ételekben és italokba keresendő. Ha olyan termékeket veszünk magunkhoz, amelyeknek magas a cukor vagy a keményítő tartalma, akkor a fogaink hamarabb fognak romlani. Fogyasszunk ezeket mérsékletesen, és inkább válasszuk a zöldségféléket.
A fogak legnagyobb ellensége a cukor, így kerüljük a cukros üdítőitalokat.
Erre pedig azért is figyeljük, mivel nagy mennyiséget tartalmaznak belőle. Tanácsos a desszertet az főétkezéssel együtt fogyasztani, nem pedig nassolni, mivel az étkezés közben több nyál termelődik, ez pedig semlegesíti a savas kémhatást. Az élelmiszerek állagára is figyeljünk, inkább fogyasszunk szilárd ételeket, amelyek elősegítik a nyál termelődését.
Fehér és szép fogakért javasolt a fogfehérítés
A reklámok miatt sokan fehér fogakról álmodnak. Teljesen természetes, hogy bátran akarunk mosolyogni, azonban nem mindenki születik fehér fogsorral. Ezért okolhatók a pigmentek, a genetika, vagy egyéb káros szokásunk. Nem csoda, hogy egyre többen gondolkodnak a fogfehérítés lehetőségén, főleg az egyre divatosabb lézeres fogfehérítésen.
Fontos, hogy ha otthon végezzük, akkor is felügyelje fogorvos a munkánkat. A fehérítés előtt alkalmassá kell tennünk a fogsort a fogkő eltávolításával és a tömések ellátásával. Ezután felvisszük a fogakra azt a speciális anyagot, amit otthon vagy a rendelőben is használhatunk. Ez az anyag az UV sugarakkal reakcióba fog lépni. A kezelés végén a fehérítő anyagot eltávolítjuk.
Az orvosi fogfehérítés néhány óra alatt elvégezhető, ráadásul biztonságos, mivel folyamatosan kontrollálva vagyunk, látványos eredményt évekig élvezhetjük.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Emberi fogazat felépítése! Fogak szerkezete és számozása
Fogaink ápolásához először meg kell ismerkedni a felépítésükkel és az esetleges veszélyforrásokkal is. Az ember anatómiája…
Szájban kialakult afta okai és kezelése! Mit tehetünk ellene?
Az afta egy aránylag gyakori megbetegedés, amely a szájüreg nyálkahártyáját érinti. Elsősorban sárgás, szürkésfehér színű fekély,…
Fogfehérítés otthon vagy rendelőben? Melyik a jobb, és miért?
Legtöbbünk hófehér fogakra vágyik, és bár az életmódunk ennek sokszor keresztbe tesz, azért szerencsére van megoldás.…