Sokan már a fürdőszobában elkövetjük azt a hibát, hogy nem mosunk fogat alaposan, pedig a helyes fogmosás technikája is könnyedén megtanulható.
Helyes fogmosás segítéségével rengeteget tehetünk szájüregünk, fogaink egészségéért, és ha jól végezzük a dolgunkat, sokkal ritkábban szorulunk fogorvosi ellátásra is. Mire érdemes tehát odafigyelni a mindennapi fogápolás során?
Kezdjük bejegyzésünket a szájápolás eredetével, vagyis a fogmosás történetével
A fogmosás története már az őskorban kezdődött. Az ősember vékony gallyakat használt fogpiszkáló gyanánt, így a fogak közé szorult ételmaradékokat könnyebben el tudta távolítani.
Ágakat is gyakran rágcsált, ezzel próbálta tisztán tartani a fogai felszínét. Időszámításunk előtt 3000 körül jelentek meg az első fogpaszták. Ezek elsősorban bivalykörmöt, vizet, sót, őrült tojáshéjat, hamut és mirhát is tartalmaztak, de előfordult, hogy vizeletet is adtak hozzá.
Ebben az időszakban a bizarr összetevők mellett mentolt is használtak a szájápolás során.
Hálásak lehettek a Krisztus után születettek, hiszen később, a 300-as években már változott a paszták összetétele: sót, mentát, borsot és szárított íriszvirágot kevertek össze fogkrém gyanánt.
A 19. században szénből és krétaporból gyártottak fogmosó szert, de az 1800-as évek közepétől már krém állagú fogtisztító is kapható volt. 1896-ban kezdték forgalmazni a maihoz már nagyon hasonló fogrémeket.
A fogkefe Kínából indulva hódította meg a világot.
A források szerint a 15. században uralkodott az a kínai császár, aki az első fogkefét használta a fogápolás során: egy csontdarabra disznósörtét erősített, ezzel tisztogatta fogait.
Európában William Addis nevéhez fűződik a fogkefe, ő faragott csontba illesztett némi lószőrt. A találmány az 1700-as évek végére tehető.
Ettől kezdve még 200 évet kellet várni arra, hogy a DuPont cég 1938-ban felváltsa az állati eredetű szőrt nylonnal.
A helyes fogápolás technikája
Vitathatatlan, hogy mennyire fontos a megfelelő száj- és fogápolás. Rengeteg fájdalmat (és persze pénzt) spórolhatunk meg azzal, ha nagy figyelmet fordítunk a higiéniára ezen a területen is, arról nem beszélve, hogy milyen súlyos megbetegedéseket okozhat a gyulladt fogíny akár a test más részein is.
Helyes fogmosás – hagyományos fogkefével
A legfontosabb: a foglepedéket rendszeresen távolítsuk el! De mi is az tulajdonképpen, miért veszélyes, ha hozamosabb ideig nem mosunk fogat?
A lepedék egyfajta színtelen és ragacsos massza, szinte az egészét baktériumok alkotják. Ez folyamatosan képződik a szájban: nappal, evés és ivás közben, éjszaka – egyszóval emiatt fontos, hogy rendszeresen gondoskodjunk az eltávolításáról. Mivel ez a lepedék a fogak között és a nehezen elérhető területeken is megtapad és felhalmozódik, gyulladást, szuvasodást, fogágybetegséget, valamint ínyvérzést is okozhat számos egyéb probléma mellett.
A bakteriális foglepedék emiatt olyan veszélyes, így ne csak legyintsünk, ha kimarad egy-egy fogmosás, hanem amint lehetőségünk lesz rá, azonnal pótoljuk.
Naponta két alkalommal érdemes fogat mosni.
A szakértők szerint naponta két alkalommal érdemes fogat mosni, a fogsor négy kvadránsát – vagyis bal felül, jobb felül, bal alul és jobb alul – 45-45 másodpercig kell alaposan megtisztítani.
Hiába azonban a jó fogmosás-technika ismerete, ha nem megfelelőek az eszközeink hozzá. Fontos egy jó minőségű fogkefe – legyen az hagyományos vagy elektromos –az igényeinknek megfelelő fogkrém, valamint a fogselyem.
Így moss fogat kézi fogkefével:
- Helyezd a fogkefét az ínyszélre,nagyjából 45 fokos szöget zárjón be az ínyed és a kefe sörtéje egymással. Kicsi, körkörös mozdulatokkal tisztítsd meg a fogakat és az ínyt is!
- Ugyanígy járj el a fog belső felszínén és a rágófelszínen is
- A metszőfogak más gondozást igényelnek: amikor ezeket tisztítod, tartsd függőlegesen a fogkefét, apró le- és felfelé irányuló mozdulatokkal tisztítsd meg ezek felszínét is.
- Gondolj az ínyszéli és a fogak mögötti területekre is, valamint a nyelved felszínét is tisztítsd meg! Így sokáig friss maradhat a leheleted.
Fogápolási tippek:
- Bármilyen szigorúan is tartod magad a rendszeres és alapos fogmosáshoz, a rendszeres fogorvosi ellenőrzés elengedhetetlen az egészséges fogakhoz. Akkor is érdemes félévente meglátogatnod a rendelőt, ha egyébként panaszmentes vagy!
- A fogkefén rengeteg baktérium tud megtelepedni. Cseréld le legalább háromhavonta a kefét! Új fogkefével a legeredményesebb a lepedékeltávolítás.
Így moss fogat elektromos fogkefével
Az elektromos fogkefe használata különbözik a hagyományos fogkefével való fogmosástól, a legjobb, amit tehetsz, hogy alaposan elolvasod a használati utasítását az adott terméknek.
- Ez valamivel több időt vehet igénybe, mint a hagyományos fogkefével végzett fogmosás, ugyanakkor a tapasztalatok szerint eredményesebb is a lepedék eltávolításakor. Az elektromos fogkefe fejét lassan vezesd végig a fogsorodon, haladj fogról-fogra. Először az ínyszéli területekre összpontosíts, majd a többi fogfelszínt is alaposan tisztítsd meg, de minden területre szánj elegendő időt.
- A legjobb tisztítóhatás érdekében időzz el 5-10 másodpercig egy-egy fogon az elektromos fogkefével.
- Ugyanígy járj el minden egyes fogadon, beleértve a metsző- és őrlőfogakat és a rágófelszíneket is.
A módosított Bass-technika elnevezés minden fogorvos számára ismerős lehet, ez ugyanis a szakirodalom szerint a helyes fogmosás technikáját takarja. Lényege, hogy egyszerre nem több mint 2-4 fogat tisztítunk meg a fogkefével. A fogak külső felszínét körkörös mozdulatokkal tisztítsuk meg a szennyeződésektől, míg a belső felükről sepregető mozgással távolítsuk el a lepedéket. Ezalatt a fogkefét ne emeljük fel a fogak felszínéről. Az interdentális területeket is megtisztítjuk így, ha végig a fognyakhoz közel haladunk végig a fogakon a kefével.
A gyakran ismételt fogmosási tippek mellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy célszerű, ha elsajátítod a saját igényeidnek megfelelő technikákat is.
Mikor lehet szükséged a személyre szabott fogmosási technikára? Akkor, ha
- fogszabályzót viselsz;
- fogpótlás(oka)t viselsz;
- van implantátummal ellátott fogad is;
- dohányzol – bármilyen meglepő, dohányosok számára is létezik külön fogmosási technika
A helyes fogmosás gyakorisága
A szakértők szerint egy nap minimum kétszer szükséges a fogmosás, legalább két percig. Időnként nem árt, ha új fogmosási technikákat tanulunk meg, így alaposabban meg tudjuk mosni a fogakat, ezzel is sokat tehetünk fogsorunkért.
Plaque-festő tablettával – melyet a gyógyszertárban bárki beszerezhet – könnyedén le tudjuk ellenőrizni, mennyi lepedék maradt nemkívánatos helyen. Fontos kiemelni, hogy akiknek valamilyen komolyabb beavatkozásban volt részük – koronájuk, implantátumuk vagy akár kivehető fogpótlásuk van, még körültekintőbben kell szájukat, fogaikat ápolni.
Akár mű, kár igazi fogakról beszélünk, a fogkő és a lepedék keletkezése alól senki sem kivétel.
A köztudatban ugyan kevéssé szerepel, de nagy mennyiségű fogkő felhalmozódása esetén szinte biztosan kialakul a kellemetlen szájszag is Ez nemcsak, hogy az egészségtelen fogsornak köszönhető, de hosszútávon nagyon rossz hatással lehet még az önbizalomra és a társas kapcsolatokra is.
Sokan úgy vélik, hogy a műfogakra vagy a fogpótlásra nincs nagy veszélye a hanyag szájhigiénének, ez azonban nagy tévedés. Az így megtelepedő lepedék idővel fogágybetegséget okoz. Ennek kezelése egy roppant kellemetlen eljárással történik, és igen hosszadalmas is lehet.
Így azt javasoljuk, hogy a saját fogakat illetve fogpótlásokat mossuk minél gyakrabban, a kivehető protézist pedig a rendszeres tisztítás mellett éjszakára tegyük fogsoráztatóba! Ezzel ugyanis a műfogsort viselőknél gyakran kialakuló gombásodás is megakadályozható.
Mossunk hát gyakran fogat, és időként járjunk el fogorvosunkhoz fogkőeltávolításra!
Nem győzzük elégszer hangsúlyozni a fogmosás fontosságát. Járhatunk rendszeresen fogorvoshoz, szép és esztétikus fogtöméseink lehetnek, ha nem figyelünk a fogaink ápolására és ezen belül a fogmosásra, akkor hamarosan ismét a fogorvosnál találhatjuk magunkat.
Fogmosás evés után egyből nem ajánlott
Étkezések után mindig várjunk egy kicsit mielőtt fogat mosunk. A legtöbb fogorvos egyetért azzal, hogy étkezés után legalább 30 percet érdemes várni, mielőtt megmossuk a fogunkat.
Ennek oka pedig a fogzománc felpuhulása. A fogzománc kemény anyag, de a cukros ételek és a gyümölcsök evése közben felpuhul. Gyakorlatilag a fogak védőrétege megszűnik. Ha ilyenkor nekiállunk a fogmosásnak, akkor ez a zománc megkopik és könnyebben lesznek lyukas fogaink.
Foghúzás után fogmosás
Bár a foghúzás és az azt követő néhány nap igen kellemetlen tud lenni, ebben az időszakban a fájdalom ellenére sem szabad megfeledkezni a száj és a fogak tisztántartásáról, a rendszeres fogmosásról A foghúzás utáni jól megválogatott ételekkel sokat tehetünk a mielőbbi felépülésünkért.
Fogápolás gyerekeknek
Egy dolgot leszögezhetünk: az egyik legfontosabb dolog, hogy gyermekeinket már pici korukban megtanítsuk a fogápolás fontosságára. Még a legnagyobb hiszti árán is érdemes az apróságokat rászoktatni arra, hogy minden nap, legalább kétszer mossanak fogat – reggel és este, de azt sem baj, ha ebéd után is gondoskodnak a tiszta fogakról. Bármennyire is nem tartozik a fogmosás a gyerekek kedvenc elfoglaltságai közé, később sokat köszönhetnek majd szüleik figyelmének.
A szakemberek gyermekkorban különösen ajánlják a barázdazárás nevű eljárást is.
A rutinbeavatkozásnak köszönhetően a gyermek rágófogaiban kevesebb lepedék és ételdarab rakódhat le, így a barázdazárás – rendszeres fogmosással kiegészítve – szinte garantálja, hogy a gyermeknek felnőtt korában igen kevés gondja lesz fogai egészségére.
A száj- és fogápolást azonban nem lehet elég korán kezdeni.
Fogmosás babáknak
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontos a fogápolás csecsemőkorban. A szájápolást már az első tejfogak megjelenése előtt el kell kezdeni. Etetés után a szülő puha kendővel és vízzel, illetve babafogkefével, fogkrém nélkül törölje át, vagy óvatos mozdulatokkal lágyan dörzsölje át a csecsemő ínyét.
Miután előbújtak az első fogak, fontos, hogy megtörténjen a fogmosás naponta kétszer, legalább két percig.
Ilyenkor már adhatunk a gyermeknek gyermekfogkefét, mely megfelel a méreteinek, és ajánlhatunk hozzá neki fluoridmentes fogkrémet. Ebből elég egy nagyjából borsószemnyi adag.
Fogápolás fogszabályozóval
A fogszabályozósoknak különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk a szájápolásra, hiszen a fogszabályozó szerkezetben folyton megakadhatnak az ételdarabok. Külön történet a láthatatlan fogszabályozó: mivel étkezés előtt könnyedén leveheti viselője – és le is kell vennie! – így fontos arra hangsúlyt fektetnie, hogy újbóli felhelyezés előtt alaposan megtisztítsa fogait.
Végigvettük, hogy mikor, hányszor és hogyan érdemes fogat mosni, azonban arról még nem esett szó, hogy milyen az ideális fogkrém. Fogkefét igényeinknek megfelelően érdemes választani, s nincs ez másként a fogkrémmel sem.
Milyen készítmények közül választhatsz?
- 6 éves kor felett bárki használhat fogszuvasodás elleni fogkrémet. Ezek fluoriddal dúsított fogpaszták, ezért erősítik a fogzománcot és hatékonyan veszik fel a küzdelmet a fogszuvasodás ellen is.
- Fognyaki fogkő jelentkezése esetén érdemes az ínygyulladás elleni készítmények közül válogatni. A fogkő e típusa azonban a nem megfelelő fogmosási technika miatt alakulhat ki, így erre mindenképpen érdemes nagyobb figyelmet szentelni.
- Kávé, tea, dohányzás: ezek mind a fehér fogak ellenségei, ám hatékonyan lehet felvenni a harcot a sárgás árnyalatokkal fehérítő fogkrém segítségével. A fehérítő fogkrémek bikarbonátot tartalmaznak, ennek köszönhetően a felszabaduló oxigénmolekulák semlegesítik a sárgás-barnás elszíneződéseket. Hasonló eredményt hozhat az, ha rendszeresen mosunk fogat szódabikarbónával.
- Érzékeny fogak esetén érdemes olyan fogkrémet alkalmazni a mindennapi fogápolás során, mely lezárja a dentincsatornákat, ezzel mérsékelve a fognyaki érzékenységet. Tartós használatuk eredményt hozhat, így a túl hideg, vagy a túl forró ételek és italok sem okozhatnak gondot.
Gyakran ismételt kérdések
Szájvíz használata fogmosás után javasolt?
Igen, midenképpen. Szájvízet csakis fogmosás után használjuk és nem pedig helyette. Sokan azt hiszik, hogy a szájvíz használata kiváltja a fogmosást. Ez egy nagy tévedés.
Ráadásul az se mindegy, hogy mennyivel fogmosás után öbölegtünk szájvízzel. Ahhoz, hogy ne tegye tönkre a fogmosás hatását, legalább 30 másodpercet érdemes várni.