A szervezet egy igen okosan felépített rendszer, így mindig jelez, ha valami nem stimmel működésével. Így van ez akkor is, ha fogínyvérzést tapasztalunk: ez az ínygyulladás első jele, azt mutatja, hogy nem megfelelő a szájhigiénénk, azaz túlságosan sok baktérium telepedett meg a szájüregben.
A gyulladás azért alakul ki, hogy a kórokozók ne juthassanak tovább a szájüregnél, így nem tudnak bekerülni a szervezet más területeire.
De mit tehetünk, hogy megakadályozzuk? Vagy ha már kialakult, mit tehetünk, hogy mielőbb véget vessünk a betegségnek? Olvass tovább, hiszen pontosan ezekre a kérdésekre kaphatsz válaszokat alábbi cikkünkben.
Mikor alakulhat ki fogínyvérzés?
Magától vérző fogíny gyakorlatilag nem létezik, mindig valamilyen ok áll a háttérben. A statisztika szerint gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy egyszer-egyszer magunk is megtapasztaljuk az ínyvérzés tüneteit, hiszen
a 18 év feletti népesség 90%-a találkozott már legalább egyszer a jelenséggel.
A maradék a szerencsés 10%, ők azok, akiket mindeddig elkerült a tünet.
Ha viszont ennyire gyakori az előfordulása, mégis hogyan lehet ennek elejét venni? Lássuk az okokat!
A fogínyvérzés okai
Ahogy azt már fent is említettük, a fogínyvérzés a szervezet egyfajta védekező mechanizmusa. Oka a nem megfelelő szájhigiénia, a plakk megtapadása. Ilyenkor fehérvérsejtek gyűlnek a problémás területhez, mellyel gyulladást okoznak, így próbálják meg elpusztítani az illetéktelen behatolókat.
Számottevő többségben valóban a nem 100%-os fogápolás az oka a vérző fogínynek, de nem feledkezhetünk meg a nagyon ritka, mégis említésre méltó C-vitamin hiányról. Ez ugyan Magyarországon nem jellemző betegség, azért érdemes odafigyelnünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra.
Szintén oka lehet a fogínyvérzésnek, ha valamilyen hematológiai rendellenesség áll a háttérben, ilyenek például a véralvadási betegségek, vagy a leukémia is. A rendkívül fájdalmas fekélyes ínygyulladás jellemző tünete is lehet a vérző fogíny.
Hogyan diagnosztizálják a vérző fogínyt?
Laikusként gondolhatjuk azt, hogy a vérző fogíny diagnosztizálása akár ránézésre is egyszerű feladat lehet a szakembernek, azonban ennél érdemes egy kicsit mélyebbre ásni.
A fogorvosnak fel kell tárnia a lehetséges okokat, és csak ezután választhat megfelelő gyógymódot, hogy a páciens a gyógyulás útjára léphessen.
A páciens a nem megfelelő szájhigiénia miatt elsősorban fogmosáskor vagy rágáskor vehet észre fogínyvérzést. Ha a probléma tartósan fennáll – tehát rendszeressé, akár napi szintűvé válik – mindenképpen ajánlott felkeresni a fogorvost. Egyénenként igen eltérő lehet, hogy kinek mikor következik be a fogínyvérzés: van, akinek, ha eltelik néhány nap fogselymezés nélkül, már figyelmeztet is a szervezet a hanyagságra, míg másoknál csak akkor jelentkezik a tünet, ha már régóta nem ápolja megfelelően és rendszeresen fogait.
A fogínyvérzés leggyakrabban fogmosás után vagy közben észlelhető, hiszen ilyenkor erőteljes nyomást gyakorolunk a lágyrészekre.
Érdekesség, de az erős dohányosok ínyvérzése többnyire nem súlyos. Ennek nem az az oka, hogy kevésbé áll fenn a rendellenességre való hajlamosság náluk, hanem az íny dohányzás miatt megvastagodott hámrétege nem ad utat a vérzésnek. Így hát annak ellenére, hogy az ínyük mélye gyulladásban van, nem mutatkozik az erre egyértelműen utaló vérzés. Ennek következményeképpen pedig gyakorlatilag tünet nélkül indulhat el a csontpusztulás.
A dohányosoknál emiatt kiemelt figyelmet kell fordítani a szájhigiéniára.
Súlyos hematológiai betegségeknél nem szimpla vérszivárgás tapasztalható. Ilyen esetekben a vér már-már folyik az ínyből egy egyszerű fogmosás alkalmával. Ha a beteg ezt tapasztalja, rendszerint annyira megijed, hogy azonnal orvoshoz fordul a problémával, és nem is tehetne ennél jobbat. A fogorvos a vizsgálat után megállapítja, hogy milyen további vizsgálatokra van szüksége a betegnek, belgyógyászhoz, hematológushoz vagy más szakorvoshoz küldi a pácienst. Ezekben az esetekben laborvizsgálat javallott.
A terhességi ínygyulladás egy speciális eset, és bár ilyenkor is a nem megfelelő szájhigiénia okoz gyulladást, „normál” esetben az adott mennyiségű baktérium még nem okozna különösebb gondot.
A fogínyvérzés terhesség alatt annyiban más, hogy az amúgy elfogadható mennyiségű plakkra intenzívebb válaszreakciót ad a szervezet a magzat védelme érdekében.
Ilyenkor kitágulnak a kapillárisok a hormonok hatására, a várandós hölgy pedig vérzékenyebbé válik.
Fogínyvérzés gyógyítása, kezelése
Nem kell azonban nagyon megijedni, hiszen az esetek számottevő többségében a nem megfelelő szájhigiénia okozza a fogínyvérzést. Összeszedtük néhány pontban, mire érdemes figyelmet fordítani, ha fogínyvérzést tapasztalunk.
- A fogínyvérzésben érintett területet nem szabad elhanyagolni! Pont ott van a legnagyobb szükség az alapos tisztításra, ahol a baktériumok felhalmozódtak. Ezzel segíthetjük elő leginkább a fogínyvérzés megszűnését, ha alaposan megmossuk a szóban forgó területet is a fogkefével. Ez rendszerint nem jár különösebb fájdalommal. Ha ez elmarad, további problémákkal kell számolni., az íny még inkább vérezni kezd idővel, és így tovább… Mossunk tehát alaposan meg minden területet a kefével, különös tekintettel a vérző szegmensekre!
- A rendszeres és alapos fogmosás mellett a szájvizek is jó szolgálatot tehetnek. Ezekből már alkoholmentes változatok is kaphatók, így a várandós hölgyeknek sem kell lemondaniuk a fog- és szájápolás e módjáról.
- Szerezzünk be fogköztisztító kefét és fogselymet! Ezek az eszközök jó néhány évre megóvhatnak minket a komolyabb fogászati beavatkozásoktól, pedig naponta csak néhány percet kell rászánnunk.
- Ügyeljünk arra, hogy rendszeressé váljon a fogkőeltávolítás. Időnként jelentkezzünk be fogorvosunkhoz, és egyeztessünk vele a műveletről. Súlyos fogkövesség esetén majdnem biztos a súlyos fogínyvérzés, így a fogkőeltávolítás az első lépés, ha a baj már kialakult.
- A fogínyvérzés elleni gyógyszert nem javasolják a fogorvosok, indokolt esetben azonban szükség lehet rá. Ilyen például, ha a páciens immunhiányos beteg.
- Különböző gyógyfogkrémek is a javunkra válhatnak fogínyvérzés esetén. A hatásmechanizmusuknak hála az íny kapillárisai összehúzódnak, így kevésbé vérzik az íny – viszont ez csak a tünetek elfedésére jó, a fogínygyulladást önmagában nem szünteti meg.
Hogyan gyógyulhat ki a páciens a fogínyvérzésből?
Attól függ, mennyire súlyos problémával állunk szemben, hiszen a súlyossággal arányos idő alatt lehet teljesen helyrehozni az ínyt. Ha enyhe a tünet, egy hétnyi kiemelt odafigyeléssel is megszüntethetjük a problémát, de azt azért jó szem előtt tartani, hogy tartani is kell magunkat új, alaposabb szájápolási szokásainkhoz.
Súlyosabb fogínyvérzés esetén fogkőeltávolítás, vagy egyéb fogászati beavatkozások is szóba kerülnek.
Hogyan előzhetjük meg a ínyvérzést?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt, hogy minden fogászati probléma elkerülésének alapköve a megfelelő, rendszeres és alapos szájápolás és fogmosás.
Ahogy azt már a fentiekben is említettük, az állapotos hölgyeknek külön érdemes figyelmet szentelniük a fogápolásra, hiszen ők fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve hormonháztartásuk megváltozott működése miatt. Jellemző a várandósok nőknél, hogy az ötödik-hatodik hónapban vérezni kezd az ínyük, és duzzadtabbá, ödémásabbá válik idővel.
A fogínyvérzésre tehát sose legyintsünk, hiszen ez már egy kialakult gyulladás tünete, ami ellátás híján tovább súlyosbodhat.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Fogínysorvadás megelőzése és kezelése! Mit tehetünk ellene?
A fogínysorvadás egy komoly fogászati betegség, mely a fogaink elvesztéséhez vezethet. Kevesen tudják, de ha elsorvad…
Fogínyvérzés kezelésének módjai. Mi okozhatja a vérző fogínyt?
A szervezet egy igen okosan felépített rendszer, így mindig jelez, ha valami nem stimmel működésével. Így…
Fogszuvasodás kezelése – mit tegyünk a szuvas fog ellen?
A fogszuvasodás rendkívül elterjedt népbetegség, bolygónk lakosságának mintegy 95 százalékát érinti. Ennek ellenére mégsem szabad legyinteni…