A fogínysorvadás egy komoly fogászati betegség, mely a fogaink elvesztéséhez vezethet. Kevesen tudják, de ha elsorvad a fogíny, az visszanőni már nem tud.
Sorvadás során a csontos fogágy is sérül, ami a fogainkat tartja, ha pedig ez nem egészséges, előbb-utóbb a fogaink sem maradnak a helyükön.
A fogínygyulladás is jelezheti számunkra, hogy valami nincs renden a fogínyünkkel.
Nem is gondolnánk, hogy a fogínygyulladás milyen sok embert érint, az emberek 70-80 %-a szenved ettől, ami nagyon magas.
Érdemes tehát tisztában lenni ennek a betegségnek a mibenlétével, tüneteivel, és a kezelési, illetve megelőzési lehetőségekkel is.
Bár az elsorvadt fogíny nem nő vissza, ahogyan a csontos fogágy sem, de megfelelő kezeléssel a probléma nem súlyosbodik tovább.
Ám ahhoz, hogy megtudjuk, mit is kell tennünk azért, hogy a fogínysorvadás ellenére megőrizzük fogainkat, tudnunk kell, hogy milyen betegség is pontosan a fogínysorvadás és hogy mi okozza. Ez a kezelésében és a megelőzésében is nagy segítségünkre lesz. De kezdjük a legelején.
Fogínysorvadás tünetei és jelei. Miről ismerhetem fel?
A fogínysorvadás, vagy szakszerűbb kifejezéssel fogágybetegség egy baktériumok okozta krónikus gyulladással járó fogbetegség.
A felismerése sajnos nem egyszerű, mivel sokáig tünetmentes, észre sem vesszük, hogy valami gond lenne.
Ezért is olyan fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, mert mi nem biztos, hogy észrevesszük a kezdeti fogínysorvadást, ám a szakember igen.
Az első tünet általában a fogínygyulladás, amit úgy ismerhetünk fel, hogy fogmosás során vérezni kezd az ínyünk. Ha ilyesmit tapasztalunk, azonnal keressük fel a fogorvosunkat.
A fogínygyulladás ilyenkor még könnyen kezelhet, általában a fogkövek eltávolítása a megoldás.
Azonban ha ezt nem tesszük meg, komolyabb tünetekkel kell számolnunk:
- érzékeny, kissé dagadt, vörös íny
- fogínyfájdalom
- fogíny-visszahúzódás
- fogmosáskor vérző íny
- kellemetlen szájszag
- fogíny elválása a fogaktól
- rések keletkezése a fogak között
- meglazuló és helyükről elmozduló fogak.
Persze nem fog ezek közül a tünetek közül mind egyszerre jelentkezni, de ha többet is tapasztalunk közülük, akkor biztosak lehetünk benne, hogy paradontozisban, vagyis fogínysorvadásban szenvedünk.
Ez a betegség azért is olyan veszélyes, mert góccá is alakulhat, és komoly szövődményekkel járhat.
Ínysorvadás okai. Mi okozza?
A fogínysorvadás elsődleges okozói a szájban lévő baktériumok. Igen ám, de a baktériumok mindenki szájában megtalálhatóak.
Az, hogy fogínysorvadásunk lesz vagy sem, az nagyban függ a mindennapi szájhigiéniától, vagy ha nem megfelelően mossuk a fogunkat.
Természetesen számos más rizikófaktora is van ennek a betegségnek, rossz szájhigiénián túl a dohányzás, a cukorbetegség, a csontritkulás, egyes hormonális tényezők,a fogak túlterhelése, és a stressz is kiváltó ok lehet, ám a legtöbb esetben a helytelen fogápolás a baj okozója.
Bizonyos szakemberek az örökletes tényezőket is fontos faktornak tartják, vagyis genetikailag kódolva van bennünk a hajlam a fogszuvasodásra vagy épp a fogínysorvadásra.
Ezt számos ikerkísérlet is bizonyította, Peter Sawicki, egy kölni egészségügyi intézet vezetője számos kutatást végzett a témában.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a szájápolás nem olyan fontos, hiszen a genetika már eldöntötte, hogy meddig maradnak meg a fogaink.
A megfelelő szájhigiénia és a rendszeres fogászati ellenőrzés segíthet abban, hogy a fogaink minél tovább megmaradhassanak.
Fogínysorvadás kezelése és megállítása
Bár a fogínysorvadás vissza nem fordítható, ám megállítható, így elkerülhetjük a súlyosbodását, és a komolyabb szövődmények kialakulását. Az első lépés, hogy felkeressünk egy szakembert.
Állapotfelmétés
A fogorvos először egy állapotfelméréssel fogja kezdeni. Ez nélkülözhetetlen a kezelési terv felállításához.
A szakember rá fog kérdezni a fogmosási szokásainkra, milyen eszközzel, mikor és hogyan végezzük, milyen kiegészítő kezeléseket alkalmazunk, és hogy milyen fogkrémet használunk.
Megnézi a fogaink állapotát, és a rizikótényezőkre is rákérdez. Az adatok tudatába pedig elkészíti a kezelési tervet, ami tartalmazza a fogorvosi beavatkozásokat, illetve a tanácsokat a megfelelő szájhigiénia kialakítására.
Megfelelő szájhigiénia visszaállítása: a fogkő eltávolítástól a menthetetlen fogak kihúzásáig
Ezután a következő lépés a betegség terjedésének megállításában, hogy a kockázati tényezők, mint a fogkő vagy a menthetetlen fogak eltávolításra kerülnek.
Azok a fogak számítanak menthetetlennek, melyeknél már túl súlyos a csontpusztulás. Amint a fogak eltávolítása megtörtént, jöhet a fogkő eltávolítás, illetve a gyulladásos szövet és kórokozó baktériumok megszüntetése is.
Erre többfajta módszer is létezik. Hogy számunkra melyik a legmegfelelőbb, azt a szakember dönti el.
Amit otthon megtehetünk
Mivel a fogínysorvadás legfőbb okozói az el nem távolított lepedékbe megbúvó baktériumok, ezért ezek a lepedék maradéktalan eltávolítása nagyon fontos, ezt pedig csak úgy érhetjük el, ha megfelelően ápoljuk a fogainkat.
Ehhez a fogorvos tanácsokat fog adni, segít kiválasztani a megfelelő eszközöket, és kiegészítő megoldásokat is javasol.
A fogmosás mellett a fogköz tisztító módszerek alkalmazása is fontos, mint a fogköz tisztítókefe, a fogselyem vagy a szájzuhany használata.
Antibiotikumos kezelés
Gyógyszeres kezelésre csak a nagyos súlyos esetekben van szükség, például gennyes fogínysorvadás és fogínygyulladás esetén.
Rendszeres kontrolltól a fenntartó kezelésekig
Ha a megfelelő szájhigiénia visszaállítása megtörtént, és az eltávolított fogak pótlásra kerültek, csak akkor tudjuk megtartani a gyulladásmentes állapotot, ha rendszeresen részt veszünk a kontroll vizsgálatokon.
Három-hathavonta érdemes felkeresni a fogorvost, és ellenőriztetni, hogy minden rendben van-e, és esetleges utólagos tisztító kezeléseket is igénybe venni. Ha ezt elmulasztjuk, akkor a betegség újra visszatérhet.
Lehet-e kezelni az fogínysorvadást házilag?
A fogínysorvadás kezelése házilag nem megoldható.
Ha fogínyvérzést tapasztalunk, ami ugyebár a fogínygyulladás jele, akkor öblögethetünk antibakteriális szájvízzel vagy gyógyteával, és használhatunk speciális fogkrémet is, de ezek csak tüneti kezelésként működnek, a problémát nem fogják megoldani.
Fontos, hogy minél előbb felkeressük a fogorvosunkat, aki szakszerű kezelésben részesít minket.
Otthon elsősorban csak a fogínysorvadás megelőzésért tudunk tenni, de abban viszont nagy szerepe van megfelelő szájhigiénia kialakításának.
Naponta legalább kétszer alaposan mossunk fogat, lehetőleg evés után fél órával. Ugyanis, ha savas ételt ettünk, és közvetlen ezután fogat mosunk, akkor a fogkefével csak beledörzsöljük ezeket a káros anyagokat a fogunkba.
A fogköz tisztítás is fontos tényező, hogy a lepedéket maradéktalanul el tudjuk távolítani.
Ehhez használhatunk fogselymet, fogköz tisztítókefét vagy szájzuhanyt is. A szájzuhany vizébe érdemes egy kupak antibakteriális szájvizet is tenni, így segíthetjük a sérült vagy gyulladt íny gyógyulását.
Fogínysorvadás elleni fogkrém
A fogínysorvadás elleni védekezésben a megfelelő fogkrém kiválasztása is nagyon fontos tényező. Olyan fogkrém, ami meggyógyítja a fogínysorvadást, nem létezik, azonban olyan van, amely a megelőzésben, illetve az utókezelésben lehet a segítségünkre.
A Paradontax, a Triclosan vagy a Lacalut Med olyan fogkrémem, melyek segítenek eltávolítani a lepedéket, megőrizni a fogíny és a fogak egészségét, ráadásul fertőtlenítő-gyulladáscsökkentő hatóanyagokat is tartalmaznak.
Léteznek ecsetelő készítmények is, melyek lehetnek gyógynövényes és antibiotikumos fajták is. Az antibiotikumos készítményeket súlyos fertőzés esetén érdemes bevetni.
Az ecsetelők használatakor mindenképp kövessük a használati utasításban leírtakat. Az ecsetelést érdemes fogmosás után elvégezni.
Gyakran feltett kérdések ínysorvadásról
Melyek a fogínysorvadás első tünetei?
Mivel a fogínysorvadás sokáig tünetmentes, így nehéz észrevenni. Az első tünet, amire érdemes figyelni a duzzadt, érzékeny, vörös íny, amely a kezdődő fogínygyulladás jele is lehet. A fogínyvérzés, a zsugorodó íny és a kellemetlen szájszag is árulkodó tünet.
Létezik fogkrém fogínysorvadás megelőzésére?
A Paradontax, a Triclosan vagy a Lacalut Med fogkrémek segítségünkre lehetnek abban, hogy megelőzzük a fogínysorvadás kialakulását, ugyanis ezek a fogkrémek amellett, hogy segítenek eltávolítani a lepedéket még fertőtlenítő-gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is bírnak.
Meggyógyítani nem tudják a fogínysorvadást, de segítenek a megelőzésben és az utókezelésben is.
Milyen fogínysorvadás ecsetelők léteznek?
A fogínysorvadás kezeléskor ecsetelőket is használhatunk, ezeket két csoportba sorolhatjuk.
Vannak gyógynövénykivonatot tartalmazó ecsetelők, mint például a Gingisol Plusz fogínyecsetelő oldat, mely mirhakivonatot és fahéjolajat tartalmaz, melyek köztudottan gyulladáscsökkentő hatással bírnak.
A kezdeti tünetek enyhítésére a gyógynövény tartalmú ecsetelők is elengedőek lehetnek.
Ha azonban a baktériumfertőzés túlságosan agresszív, akkor inkább az antibiotikumos ecsetelőket érdemes használni.
Ezeket orvos írhatja fel nekünk, ha szükségét érzi egy agresszívabb kezelésnek. Az ecsetelőket mind fogmosás után, a használati utasítást betartva használjuk, mely kitér az adagolásra, és használat gyakoriságára is.
Hogy működik a fogínysorvadás gyógyszeres kezelése?
Gyógyszeres kezelésre nem minden esetben van szükség. Ha mégis, akkor ez általában antibiotikum-kúrát fog jelenteni, melyet metronidazole és az amoxicillin tartalmú gyógyszerekkel szoktak javasolni.
Hogy melyik készítmény ideális a számunkra, azt a fogorvos fogja eldönteni, és felírni.
Mivel a baktériumok hajlamosak ellenállóvá válni az antibiotikumokkal szemben, ezért az ilyen kúrákat csak rövidtávon, pár napos kezelések formájában szokták javasolni.
Szódabikarbóna tényleg hatásos fogínysorvadás ellen?
Szódabikarbóna tökéletes megoldás az ínysorvadás megelőzésére.
Egy pohár vízben oldajunk fel nagyjából egy kanálnyi szódabikarbónát és dörzsöljük be vele az ínyünket. Ezután pedig mossuk meg a fogunkat fogkevével.
Szódabikarbónával el tudjuk pusztítani a szájunkban lévő baktériumokat és nem mellesleg a rossz szájszagot is meg tudjuk szüntetni.
Kezelhető a ínysorvadás vitaminnal?
Bár a fogínygyulladás kialakulásában szerepet játszhat vitaminhiány is, a fogínysorvadás vitaminnal nem kezelhető, és nem is visszafordítható.
Ugyanakkor a megelőzésben fontos szerepe lehet a vitaminoknak is, ezért a megfelelő táplálkozásra és vitaminbevitelre is törekedni kell. A fogazat szempontjából a B3-, a D- és a C-vitamin a legfontosabb.
Visszafordítható a fogínysorvadás?
Sajnos a fogínysorvadás egy visszafordíthatatlan folyamat, hiszen az elsorvadt szövet felszívódik, nem tud újra megjelenni.
Megállítani, és a súlyosbodását megakadályozni viszont meglehet a megfelelő kezelésekkel és szájápolással, illetve bizonyos beavatkozásokkal a felszívódott fogíny visszaállítható.
Fogínysorvadás képekben
Aki még nem veszi komolyan a fogínysorvadást, azok számára érdemes megnézni a betegségről készült képet.
A kép megrázó és sokkoló tud lenni, ám biztos, hogy a megnézése után komolyan fogjuk venni ezt a betegséget, és mindent megteszünk az elkerülése érdekében.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Fogínyvérzés kezelésének módjai. Mi okozhatja a vérző fogínyt?
A szervezet egy igen okosan felépített rendszer, így mindig jelez, ha valami nem stimmel működésével. Így…
Rossz szájszag okai. Így védekezzünk a kellemetlen lehelet ellen?
A rossz szájszag, vagy orvosi nevén halitosis egyre gyakoribb probléma, amiről sokszor nem is tudunk. Ez…
Fogínygyulladás okai, tünetei és kezelése akár házilag is
A fogínygyulladásnak számos oka lehet, és még az is elképzelhető, hogy sokáig észre sem vesszük kialakulását.…