A fogínygyulladásnak számos oka lehet, és még az is elképzelhető, hogy sokáig észre sem vesszük kialakulását.
Alattomosságának oka, hogy gyakran hosszabb ideig teljesen tünetmentes, még csak enyhe fájdalmat sem érzékel a beteg. Ettől függetlenül nem szabad rá legyinteni, hiszen kezelés hiányában elfajulhat, és akár súlyos fogbetegséget, fogveszteséget is eredményezhet a hanyag hozzáállás.
Mikor alakulhat ki fogínygyulladás?
Ínygyulladás bárkinél kialakulhat. Vannak ugyan hajlamosító tényezők, de alapvetően bárkinek megkeserítheti az életét a gyulladt fogíny. Okai ezek lehetnek:
Nem megfelelő szájhigiéné – a dentális plakk
Laikusok számára ijesztően hangozhat, de a dentális plakk egy természetes dolog az emberi szájüregben. Amikor eszünk, a fogak körül egy vékony filmréteg keletkezik, mely hasznos és ártalmas baktériumokból áll – ezt nevezzük dentális plakknak.
Ez mindenkinél jelen van, viszont ha valaki nem mossa meg rendszeresen vagy elég alaposan a fogait
Ez a réteg egyre vastagabb és vastagabb lesz – így adva helyet az egyre több káros baktériumnak. Minél kevesebbszer mos fogat valaki, annál nagyobb az esély arra, hogy az eredetileg vékony filmréteg végül fogkővé szilárdul, és ennek eltüntetéséhez már nem elég a rendszeres fogmosás.
A fogkő felszínén további baktériumok telepednek meg, ez pedig még inkább irritálhatja a fogínyt – ami egyenes út a súlyos fogínygyulladáshoz, fogszuvasodáshoz, és az ínyszövet-károsodásához is.
Hormonális változások
Különösen nőket érint a hormonháztartás gyakori ingadozása, hiszen a várandósság, a menstruáció és a menopauza is jelentős hormonális változással jár.
Félreértés ne essék: ha valaki menstruál vagy várandós, az még nem garancia arra, hogy azonnal fogínygyulladás áldozatává válik, inkább csak azt jelenti, hogy érdemes még nagyobb figyelmet fordítani a szájhigiéniára.
Az említett esetekben azért nagyobb a kockázat, mert a hormonok a szájüreg baktériumflóráját is befolyásolják, a fentebb leírtak alapján pedig világos, hogy ez miért okozhat akár súlyos problémákat. Fontos továbbá, hogy például a menopauza beköszöntével rendszeresítsük a fogorvosi rendelő-látogatásokat.
Rendezetlen fogsor
Nem csak esztétikailag lehet zavaró a rendezetlen fogsor, hanem egészségi kockázatot is rejt magában – mégpedig a túl sűrűn elhelyezkedő, összetorlódott fogak növelik a szennyeződés rizikóját, hiszen jóval több olyan fogfelület akad így, ami kiváló táptalajt nyújthat a baktériumok szaporodásához.
Az ok csupán annyi, hogy ezeket a felületeket nagyon nehéz tisztántartani, mert nem könnyű hozzáférni fogkefével vagy fogselyemmel az eldugott részekhez.
Ezért hát nem csak az esztétikus megjelenés és az önbizalom miatt fontos a fogszabályozás, a szájhigiénia végett sem árt, ha elejét vesszük a kusza fogsor problémájának.
Rendszeres dohányzás
Kár lenne szépíteni, a dohányzás az egész szervezetre negatív hatást gyakorol és rendkívül egészségtelen szokás, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lennének dohányosok: ők fokozottan veszélyeztetettek a szájüreget és a fogsort érintő betegségeket illetően.
Azon túl, hogy a cigarettafüstben található anyagok közvetetetten is károsítják a szervezet védekezőképességét, az ínyszövetre közvetlen gyakorolnak negatív hatást.
Az ínyszövet sejtjei károsodnak a mérgező anyagok hatására, így az hajlamosabbá válik a gyulladásra.
Vitamin- és ásványi anyag hiánya a szervezetben, egyéb hiánybetegségek
Az egyoldalú táplálkozás, nem megfelelő vitamin- és ásványi anyag-bevitel okozhatja a hiánybetegségeket a szervezetben. Nem megfelelő táplálkozás esetén kevesebb rostot, fehérjét és ásványi anyagot viszünk be szervezetünkbe, így a szervezet természetes védekezőképessége csökken, ez pedig hajalmossá teheti a szervezetet a gyulladásokra. Ebbe a körbe a fogíny is beletartozik.
Genetikai hajlam
Sajnos vannak, akik genetikailag hajlamosabbak a (fog)betegségekre, fogfájásra, gyulladásokra másoknál. Ennek legtöbbször az az oka, hogy az immunrendszer alapvetően valamivel gyengébb – gyakran öröklötten. Ha a felmenők között előfordul a fogínygyulladás vagy egyéb szájüregi betegség, a páciens hajlamosabbá válhat az idők során a fogágybetegségekre.
Fogínygyulladás tünetei
A fogínygyulladás gyakran igen nehezen beazonosítható szájüregi betegség. Tüneteit a beteg általában csak akkor érzékeli, ha már súlyossá vált a helyzet, és mielőbbi fogorvosi ellátást igényel a páciens állapota.
Érdemes minden nap – a reggeli és esti fogmosáskor – egy rövid rutinellenőrzést végezni az íny és a fogak környékén. A következő tünetek még enyhe formában is árulkodó jelekkel szolgálhatnak:
Tünetei:
- fogíny elszíneződése: vöröses, esetenként lilás duzzadt fogíny
- fogíny fájdalom: érintésre, ingerlésre rendkívül érzékeny fogíny
- fogínyvérzés – akár éjjel, nyugalmi állapotban is, de főként fogmosás alkalmával
- kellemetlen, jellegzetes szájszag, rossz lehelet
A fogínygyulladás egy összetett tünetegyüttest is produkálhat, megértéséhez pedig fontos lehet, hogy tisztában legyünk a fogíny felépítésével. Bővebb információt a fogínyről itt találhatsz.
Ínygyulladás következményei
Ahogy fentebb is írtuk a fogínygyulladás kezdeti szakaszban nem jár erős tünetekkel. Fontos megjegyezni azonban: ha hosszú ideig elhúzódik a betegség, bizony származhat belőle komolyabb gond is, ami már szakember beavatkozását követeli. A kezeletlen fogínygyulladás súlyos következményekkel, szövődményekkel is járhat.
Fogínygyulladás lehetséges szövődményei
Mint minden gyulladás a szervezetben, úgy a fogínygyulladás is továbbterjedhet a test más területeire, szöveteire. Megtámadhatja akár az arccsontokat is, átterjedhet az állkapocs csontállományára. A folyamattal fokozott fogkőképződés jár, mely az íny alatt és felett is megjelenhet. Kialakulhat a fogak és a felpuhult íny közötti mély, tátongó „hasadék” is, ezt gyakran „tasakként” emlegetik a rendelőben.
Mindezek hatására a halmozódó baktériumok egyre nagyobb teret nyernek maguknak a szájüregben, mellyel nemcsak, hogy egyre súlyosabb betegséget okoznak a páciensnek, de az erősödő szájszaggal is megnehezítik a beteg mindennapjait.
A kezeletlen ínygyulladás következtében a csontszövetek is puhulni kezdenek, melyeknek a feladatuk a fogak stabilan tartása. Így hát, a legsúlyosabb esetben a kezelés nélkül maradt fogak idővel egyszerűen kihullnak.
Fontos megjegyezni, hogy a gyulladt fogíny nem csak azért veszélyes, mert számtalan szövődménye alakulhat ki. Duzzadt, beteg fogínnyel a fogszabályozást sem lehet megkezdeni, hiába kínál a piac ma már igen esztétikus és kényelmes szerkezeteket, mint például a átlátszó fogszabályozók.
Mit tehetünk hát, hogy mielőbb elejét vegyük ennek az aránylag gyakori megbetegedésnek?
Az ínygyulladás kezelése
Gyulladt íny kezelése a fogorvosi rendelőben
A szakvélemény szerint a fogínygyulladás egy rendkívül jól és aránylag könnyen kezelhető betegség. Megfelelő figyelem-ráfordítással visszafordítható és teljesen megszüntethető a folyamat. Lássuk, mit csinál a fogorvos, ha gyulladt fogínnyel akad dolga:
- A fogakat alaposan megtisztítja, eltávolítja a plakkot és a fogkövet.
- Indokolt esetben a fogorvos antibiotikumot, antibakteriális szájvizet is felírhat.
- A kezelés csak akkor lesz sikeres, ha a páciens változtat fogmosási szokásain, és alaposabban, körültekintőbben és gyakrabban mos fogat, mint korábban. Az elektromos fogkefe használata ebben az esetben elengedhetetlen!
Fog és ínygyulladás kezelése házilag
Addig is, míg nem jutunk el a fogorvoshoz, érdemes lehet házi praktikákhoz folyamodnunk. FONTOS: ezeket csakis a kezdeti stádiumban szabad alkalmazni, azonban a tünetek észlelésekor csakis az vezethet célra, ha felkeressük fogdoktorunkat. Az antiszeptikus szájvízzel, öblögetővel, ecsetelővel ugyan nem ártunk, de a problémát ezek a szerek még átmenetileg sem tudják megoldani. A szakemberek nem ajánlják a fogínygyulladás otthoni kezelését, hiszen amik okozzák az igazi gondot – a fogkő és a megvastagodott plakk –, házi praktikákkal nem szüntethetők meg.
Keressük fel fogorvosunkat, ha azt gyanítjuk, fogínygyulladás állhat fenn!
Az ínygyulladás megelőzése
Nem lehet elégszer hangsúlyozni tehát: a fogíny-, fogágy-, fogbetegségek igazi és örökzöld megelőzése a rendszeres fogmosás, fogselymezés, és a szájvíz mértékletes használata, és a rendszeres – minimum félévente esedékes – fogorvosi szűrővizsgálat!
Ezen kívül igyekezzünk kerülni a fogzománcra és az általános szájhigiénére ártalmas szokásokat: a dohányzást, az édességek gyakori nassolását és a szénsavas italok fogyasztását is.
Valamint kerüljük a stresszt is! Mert, ha hisszük, ha nem akár közvetett módon fogbetegséget is okozhat.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Fogínysorvadás megelőzése és kezelése! Mit tehetünk ellene?
A fogínysorvadás egy komoly fogászati betegség, mely a fogaink elvesztéséhez vezethet. Kevesen tudják, de ha elsorvad…
Fogínyvérzés kezelésének módjai. Mi okozhatja a vérző fogínyt?
A szervezet egy igen okosan felépített rendszer, így mindig jelez, ha valami nem stimmel működésével. Így…
Fogkő eltávolítás (depurálás), leszedés fontossága. Ezért figyelj rá!
A fogkő megjelenése természetes folyamat, anyagában nagyon hasonlít a vízkőhöz. Természetessége azonban nem jelenti azt, hogy…