Mindannyian tudjuk, hogy egészségünk megőrzéséhez elengedhetetlenül fontos az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, megfelelő idejű és megfelelő minőségű alvás.
De azon bizonyára nem mindenki gondolkodott még el, hogy az otthon, mennyire fontos szerepet játszik az egészségmegőrzésben. Gondoljunk csak bele, a minőségi pihenést otthon töltjük el, az otthon megnyugvást ad, ahol szeretteink körében egy fárasztó nap után kiengedhetjük a fáradt gőzt, ahol kikapcsolódhatunk, és ahol igazán önmagunk lehetünk.
Éppen ezért nem mindegy, hogy milyen az otthoni környezetünk.
1. tipp: Tiszta, rendes otthon
vagy mondhatnánk úgy is, rend a lelke mindennek .Nagyon fontos, hogy fordítsunk megfelelő figyelmet otthonunk tisztaságára. Portalanítsunk, és porszívózzunk rendszeresen. A bútorokon, és a padlón, valamint a szőnyegen felgyülemlő por, poratkák elszaporodásához vezethet, és az arra érzékenyeknél allergia kialakulásához vezethet, vagy akár annak felerősödéséhez.
2. tipp: Szellőztessünk rendszeresen!
A szellőztetés évszaktól függetlenül nagyon fontos.Sokat tehetünk vele testi lelki egészségünk megőrzése érdekében. A szellőztetés hozzájárul a minőségi éjszakai alváshoz. Megelőzhetjük vele a penészesedés kialakulását, így a penész okozta légúti megbetegedéseknek is kevésbé leszünk kitéve. Arról nem is beszélve, hogy a rossz, elhasznált levegőjű szobában fáradtabbak lehetünk, és az alvás minősége is romlik.
3. tipp: Tartsuk tisztán a fogkefénket!
A fogkefénk az elsődleges, és egyben legfontosabb szájhigéniai eszköz, melyet minden nap használunk. A mindennapos használat,és nedves környezet, azonban hozzájárulhat, hogy fogkefénken baktériumok, kórokozók szaporodjanak el. Ennek elkerülése, és fogaink illetve szájüregünk egészségének megőrzése érdekében, forró folyóvíz alatt tisztítsuk a fogkefénket, és 3-4 havonta cseréljük le.
4. tipp: Megfelelő otthoni hőmérséklet kialakítása!
Ez nemcsak a komfort érzetünk miatt fontos, hanem amiatt is, hogy túl hideg lakásban könnyen megfázhatunk, de a túl meleg lakás is legalább annyira káros lehet, hiszen nagyon melegben éjszaka nem tudunk olyan jól aludni. Kevesen tudják, hogy mennyi is az ideális otthoni hőmérséklet. Az ideális nappali 21-22 fok, mert ebben nyugalmi helyzetben sem fázunk, éjszaka azonban ennél hűvösebb javasolt 18-19 fok. Szakemberek szerint ugyanis a pihentető mély alváshoz hűvösebb környezet szükséges.
5. tipp: Kerüljük az egészségkárosító gyertyák és füstölők használatát!
A zárt térben használt gyertyák, és füstölők által kibocsátott apró részecskék, károsak lehetnek, tartós égetésük fejfájáshoz vezethet. Ráadásul minél több aromát és adalékanyagot tartalmaz a gyertya, égése során annál több rákkeltő anyag szabadulhat fel, és kerülhet a tüdőnkbe. alkalmanként persze nem tilos gyertyát használni otthon, de ahogy fent említettük a rendszeres szellőztetésre érdemes odafigyelni.
6. tipp: Tartsuk tisztán a falakat!
Az időszakos szobafestés nemcsak esztétikai okok miatt fontos, hanem egészségünk szempontjából is. A fal felületén lerakódó por, egyéb szennyeződések, gombák, pl. a penész ronthatja a levegő minőségét, és megbetegedéshez vezethet.
Központi helyiségeink mint pl. a konyha, nappali, fürdőszoba, gyerekszoba, tisztasági festését a koszolódás mértékétől függően érdemes 2-3 évente elvégezni. Különös tekintettel az olyan otthonokban ahol kisállat, vagy porallergiás ember él.
7. tipp: Cseréljünk gyakran ágyneműt, törölközőt!
Az ágynemű, pizsama, fehérnemű fogkefe mind-mind olyan dolgok melyeket nap mint nap használunk, ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen cseréljük őket, hogy ne okozzanak egészségügyi problémákat. Az ágyneműt célszerű nyáron hetente, télen kéthetente cserélni, minden nap alaposan átszellőztetni a hálószobát felrázni az ágyneműt. Ez azért rendkívül fontos, mert éjjel izzadság, elhalt hámréteg, nedvesség kerül a felszínére. Egyes kutatások szerint legalább ennyire fontos a törölköző 3 alkalom utáni cseréje is hiszen hiába jövünk ki tisztán a zuhany alól, a nedves környezetben elszaporodhatnak a baktériumok rajta.
Amennyiben a fenti hét tippet betartjuk, már nagyon sokat teszünk egészségünk megőrzése érdekében.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Tejfogak kiesésének sorrendje! Mikor történik a tejfog váltás?
Sok szülőben felmerül az a kérdés, hogy mikor kell a tejfogaknak kiesni? Ez egyénenként változik, ám…
Szájpenész és szájgomba kezelése csecsemőknél és babáknál!
A szájpenész nem ismeretlen fogalom a legtöbb kisbabás szülő számára. Sokan tartanak is tőle, hiszen egy…
Fogröntgen és panoráma röntgen! Minden amit tudni szeretnél!
A rengeteg létező fogászati kezelés közül a fogröntgen nemcsak azért hasznos, mert ez legalább fájdalommentes, hanem…