Sokan tartanak a gyökérkezeléstől, mert nem tudják, mire számíthatnak. Előre rettegnek a kezelés közbeni, vagy az utána következő fájdalomtól.
Persze a félelmek nem teljesen alaptalanok, ám érdemes utána járni, hogy valóban fájdalommal jár-e a kezelés, illetve hogy utána mennyire számít normálisnak a fájdalom.
Ez azért is fontos, mert sokan nem mennek időben orvoshoz, mert azt hiszik, a fájdalom a kezelés után normális dolog.
A gyökérkezelés is egyike azon fogászati beavatkozásoknak, melyek nevét ismerjük, de pontosan nem tudjuk, hogy miről van szó, és hogy mire is számíthatunk a kezeléssel kapcsolatban.
Érdemes tehát előre tisztázni, hogy mi is az a gyökérkezelés, milyen fogproblémát kezelnek vele, és hogy a kezelés után meddig számít normálisnak a fájdalom. Ezeknek a kérdéseknek a tisztázása segíthet abban is, hogy ne féljünk annyira a kezeléstől.
Mi az a gyökérkezelés, és mikor lehet rá szükség?
Mielőtt végigmegyünk a gyökérkezelés lépésein, érdemes tisztázni, mi is a gyökérkezelés pontosan.
Ez az eljárás arra hivatott, hogy megmentse azokat a fogakat, melynek a fog belseje, vagyis a pulpája elhalt.
Az elhalást több minden is okozhatja. Leggyakrabban pulpitisz vagy egy mélyen lévő szuvasodás a baj okozója, de egy erős ütés okozta sérülés is kiválthatja.
A szuvasodás során a fog kemény felszíne megsérül, kilyukad, a baktériumok pedig bejutnak a fog belsejébe. Akkor is ez a helyzet, ha egy nem várt baleset során letörik a fogunk.
Régebben az olyan fogak, melyekben a pulpa elhalt, menthetetlen voltak, és kihúzták őket.
Ma azonban a gyökérkezeléssel megmenthetőek a fogak.
A gyökérkezelés egy olyan kezelés, melynek során a foggyökércsatorna kitisztításra kerül, majd fertőtlenítés után teljes hosszában lezárják egy tartós töméssel.
A gyökérkezelésnek két fajtája van: a hagyományos és a mikroszkópos gyökérkezelés.
A folyamat mindkét fajta esetén azonos, különbség az elvégzéshez szükséges eszközökben van. A lépések tehát ugyanazok.
Gyökérkezelés menete
1. Diagnózis felállítása
Az első lépés mindig a helyes diagnózis felállítása. Ehhez valószínűleg röntgenfelvételre lesz szükség. A gyökérkezelés általában akkor szokták elvégezni, ha a páciens fájdalomcsillapítóra sem reagáló, szűnni nem akaró erős fájdalomra panaszkodik. Ha a fájdalom oka a gyökér belsejének elhalása, és a fájdalom már elviselhetetlen, akkor valószínű, hogy a fogorvos gyökérkezelést fog javasolni.
2. Érzéstelenítés
A gyökérkezeléshez teljes fokú érzéstelenítésre van szükség. Ezt érzéstelenítő injekcióval végzik. Bár sokan nem szeretik, sőt félnek tőle, de ez egy szükséges lépés, és igaz, hogy kellemetlen, de utána már semmilyen fájdalmat nem fogunk érezni.
3. A fog koronarészének átfúrása
Ez a lépés arra hivatott, hogy megnyissa a fogat, és feltárja az idegkamrát. Ennek során egy lyuk keletkezik a fog koronarészén, és ezen át történik meg a fog kitisztítása és a fertőtlenítése.
4. Fog gyökércsatornának a feltárása
Miután az idegkamra feltárásra kerül, a fogorvos feltárja a fogat, és megkeresi a gyökércsatornákat. A gyökércsatornák azonosítása fontos lépés, hiszen meglepő számú és elhelyezkedésű gyökércsatorna lehet a fogban. Ennek köszönhetően a fogorvos a gyökércsatornák mérést is elvégzi, hiszen előfordulhat, hogy egy nehezen észrevehető gyökércsatorna a baj okozója.
5. Csatornák megtisztítása
A gyökércsatornák feltárása után a fogorvos elvégzi a tisztítást, melyhez különféle eszközöket, például gyökérkezelő tűket használ. A tisztítás során eltávolításra kerül minden gyulladást okozó anyag/szövetmaradvány, elhalt szövetet, ami a gyulladás fő forrása, illetve a gyökércsatorna külső rétege is. Ennek következtében a gyökércsatornában csak egészséges szövet marad.
6. Fertőtlenítés és a gyulladás csökkentése
Miután a gyökércsatornát fizikailag megtisztították, kémiailag is elvégzik ezt a folyamatot. Ez fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő anyagok felhasználásával történik, melyeket a gyökércsatornába vezetnek. Ez a lépés arra szolgál, hogy a gyulladást teljes mértékben megszüntessék. A gyulladáscsökkentő anyagok gyökércsatornába juttatása erre a célra kifejlesztett kanülökkel történik. Emellett egyes esetekben lézersugarat is alkalmaznak a tökéletes fertőtlenítés érdekében.
7. Ideiglenes tömés
A kezelés után a fogorvos ideiglenesen lezárja a fogat egy ideiglenes töméssel. Ez a tömés kevésbé strapabíró, mint egy állandó tömés, így érdemes odafigyelni étkezéskor. A lezárásra azért van szükség, hogy a fog ne fertőződjön el, a páciens pedig viszonylag normálisan tudjon étkezni.
8. Egy hét szünet
A kezelés után általában egy hét „próbaidő” következik. Ha ez alatt az idő alatt a panaszok teljesen megszűnnek, nem tér vissza a fájdalom, akkor a kezelés sikeres volt, az egy hét lejárta után pedig a fogorvos elkészíti a végleges tömést vagy koronát. A korona készülhet fémből, porcelánból vagy aranyból.
Ha azonban a panaszok visszatérnek, akkor újabb kezelésre lesz szükség.
A fogat újra átöblítik, és egy másik fertőtlenítő anyagot juttatnak be. Ezután újabb egy hét szünet következik.
A kezelések addig folytatódnak, amíg a panaszok meg nem szűnnek.
Amennyiben a kezelés sikeressége megkérdőjelezhető, a fogorvos egy újabb alapos vizsgálatot végez, új röntgenfelvételre lesz szükség, melynek során kiderül, hogy a fog menthető-e vagy sem.
Mit tegyünk, ha gyökérkezelés után is fájdalmat tapasztalunk?
Természetesen a gyökérkezelés után tapasztalhatunk némi fájdalmat, hiszen az érzéstelenítő hatása előbb-utóbb elmúlik, az irritált fog okozhat fájdalmat.
Ez azonban enyhülni fog, sőt teljesen el is tűnhet, ha a kezelés sikeres volt.
Ezért is van szükség az egy hét szünetre, mivel a fájdalom az egyik fő tünet, ami miatt fogorvoshoz fordultunk.
A kezelés utáni fájdalmak nem annyira intenzívek, mint a kezelés előtt, ugyanakkor előfordulhat, hogy fájdalomcsillapítóra lesz szükségünk. Erről érdemes előre egyeztetni a fogorvossal, és tanácsot kérni, melyik készítményt használhatjuk, ha fájdalmat tapasztalunk.
Fontos, hogy kezelés után a fogat ne terheljük feleslegesen.
Lehetőleg a másik oldalon rágjunk, ne igyunk forró italokat, és a kemény ételeket is kerüljük.
Ezek ugyanis károsíthatják az ideiglenes tömést, és akár fájdalmat is kiválthatnak.
A gyökérkezelés jó alkalom lehet arra is, hogy leszokjunk a dohányzásról. A rendszeres és megfelelő fogápolásról sem szabad megfeledkezni a gyökérkezelés után.
Alternatív megoldásokat is kipróbálhatunk a kezelés utáni fájdalom csökkentésére, jógázhatunk, de természetes fájdalomcsillapítókat, illóolajokat is kipróbálhatunk.
Számítsak arra, hogy gyökérkezelés után fájni fog a fogam? Meddig számít ez normálisnak?
A gyökérkezelés egy elég komoly beavatkozás, melynek során a fog gyökércsatornája lényegében eltávolításra kerül, tehát egyáltalán nem meglepő, ha a kezelés után fájdalmat tapasztalunk.
Ez normális dolog, idővel el is fog múlni. Ha azonban a fájdalom nem csökken, esetleg duzzadást is tapasztalunk, akkor érdemes jelezni ezt a fogorvosunk felé, és akár az egy hét pihenőidő lejárta előtt újra felkeresni a rendelőt.
Általában a legtöbb páciensnek egy-két gyökérkezelés elegendő a teljes gyógyuláshoz, ám előfordulhat, hogy több beavatkozásra is szükség lesz.
A kezelések között normális, ha fájdalmat tapasztalunk, de egy nagyon gyulladt fog esetén előfordulhat, hogy a fájdalom annyira erős, hogy csak receptre felírható készítmény enyhíthet rajta.
Ezt mindenképp egyeztessük a fogorvosunkkal, hiszen csak ő írhatja fel számunkra.
A gyógyszerhez tartozó utasításokat mindig tartsuk be. Az is normális, ha a végleges tömés vagy korona felhelyezése után érzünk némi fájdalmat, melynek csillapításához az enyhébb készítmények is elegendőek lesznek.
Mennyire tartós egy gyökértömés?
A gyökér kezelt fog egész életünkben megmaradhat, vagyis egy nagyon tartós eljárásról beszélünk.
Hogy a gyökértömés mennyire volt sikeres, azt a kezelés előtti és utáni röntgenfelvételen fogja tudni leellenőrizni a fogorvos.
Ugyanakkor nem árt tudni, hogy a gyökér kezelt fogak nagyon törékenyek, hiszen már nincs pulpájuk, ami életben tarthatná. Ez a szempont is szerepet játszik abban, hogy a gyökérkezelés után a tömés vagy a korona a megfelelő megoldás számunkra.
Ahhoz, hogy a gyökér kezelt fogunk életünk végéig megmaradjon, helyes és rendszeres fogápolásra is szükség van.
A gyökér kezelt fog is szuvasodhat, így a megfelelő szájhigiénia változatlanul fontos lesz abban, hogy megőrizzük a fogainkat, legyen szó eddig egészséges vagy már kezelt fogról.
Felmerülő kérdések gyökérkezelés esetén
Mivel a gyökérkezelés egy nagyon sok lépésből álló kezelés, érthető, hogy számos kérdés merül fel a páciensekben. A leggyakoribb kérdések a következők:
1. Hány alkalommal kell felkeresnünk a fogorvosi rendelőt gyökérkezelés esetén?
Előre nagyon nehéz megmondani, hogy hány alkalomra lesz szükség. Egy alkalom nagyon ritkán bizonyul elegendően, általában 2-4 alkalommal érdemes számolni. Komplikáltabb eseteknél ez jóval több is lehet, de ez meglehetősen ritka.
2. A gyökérkezelés után normális a fájdalom?
Igen. Mivel a fogat a kelezés során irritáció éri, normális, ha enyhe fájdalmat tapasztalunk, de ez fájdalomcsillapítóval enyhíthető, és pár napon belül elmúlik.
Az is normális, ha a végleges tömés vagy korona felhelyezése után is tapasztalunk némi érzékenységet.
Ha azonban a fájdalom a kezelés után nem múlik el, esetleg lüktető fájdalmat tapasztalunk, az nem tekinthető normális tünetnek.
Az okozhatja, hogy élő idegszövet maradt a gyökércsatornában, vagy a gyulladást okozó baktériumokat nem sikerült maradéktalanul eltávolítani. Érdemes egyeztetnünk a fogorvosunkkal, hogy ilyenkor mi a teendő.
3. Számítsunk duzzanatra is?
A duzzanat nagyon ritka, és ha feldagad az arcunk a kezelés után, az annak a jele, hogy a gyulladást nem sikerült maradéktalanul megszüntetni, illetve hogy újabb gyulladásról van szó. Mindenképp egyeztessünk a kezelőorvosunkkal, ha ilyet tapasztalunk.
4. Milyen szövődményekkel lehet számolni gyökérkezelés után?
A leggyakoribb szövődmény a fog letörése. Ennek az az oka, hogy a fogak a kezelés során meggyengülnek és elvékonyodnak, így sérülékenyebben lesznek.
5. Kiesett az ideiglenes tömés! Mit tegyek?
Az ideiglenes tömés azért kerül a fogra, hogy kezelés után elszigetelje a kitisztított, kezelt részt a szájüreg többi részétől. Az anyaga morzsalékosabb, puhább, így előfordulhat, hogy kis része vagy akár az egész letörik. Ha csak egy kicsi darab esik le, de ettől még a fog zárva marad, nem probléma, ha azonban az egész kiesik és a fog szabadon marad, azonnal keressük fel a fogorvosunkat.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Fogröntgen és panoráma röntgen! Minden amit tudni szeretnél!
A rengeteg létező fogászati kezelés közül a fogröntgen nemcsak azért hasznos, mert ez legalább fájdalommentes, hanem…
Fogínysorvadás megelőzése és kezelése! Mit tehetünk ellene?
A fogínysorvadás egy komoly fogászati betegség, mely a fogaink elvesztéséhez vezethet. Kevesen tudják, de ha elsorvad…
Fogpótlás menete és fajtái: műfogsor, korona, híd
A fogpótlásoknak azokat az eljárásokat nevezzük, amikor a páciens fogának egy része vagy esetleg az egész…