Sok szülőben felmerül az a kérdés, hogy mikor kell a tejfogaknak kiesni? Ez egyénenként változik, ám nagyjából be tudjuk lőni ennek menetét.
Körülbelül 6 éves kor körül kell, hogy kezdődjön a fogváltás, ami egészen nagyjából 13 éves korig tart.
Azonban a túl korai fogváltás nem szerencsés, ha ilyen előfordul érdemes felkeresnünk egy fogorvosi rendelőt, ahol szakszerűen figyelemmel tudják követni a fogak növekedését.
Mit kell tudnunk a tejfogakról?
Amikor a kisgyermek világra jön, általában nem található fog a szájában. Ezek később kezdenek kibújni, amit már jó, ha figyelünk.
Összesen 20 tejfoga van egy gyereknek, amik a kisgyermek 3 éves koráig láthatóvá válnak.
Amikor a tejfogak elkezdenek növekedni a kisbaba nyűgösebb, sírósabb. Sokat rág és sokszor odakap a füléhez. Ínye duzzadtabb, pirosabb és rengeteget nyálzik. Éjszakai többször is felsírhat, nyugtalanul alszanak fogzáskor.
Sokszor lehet az is, hogy nem fogadják el a tejet, az ételt. Ilyenkor a legjobb, ha lazább állagúra és hűvösebbre csináljuk az ennivalót. Előfordulhat vizenyős orrfolyás és egy kis láz is. Ezeket a tüneteket enyhíthetjük gyógynövényes fogíny géllel, hűthető rágókával.
Figyeljünk arra, hogy ilyenkor, ha lehet minél többet sétáljunk, játszunk a picivel, hogy eltereljük a gondolatait az esetleges fájdalomról.
Hogyan jönnek elő a fogak 3 éves korig?
Az első négy frontfog megjelenik nagyjából 6 hónapos korig. Majd ezt követik az első metszőfogak és az oldalsó metszőfogak, amiknek ideje 9-16 hónapos korig.
Ezek után az első tejőrlő fogak jönnek elő 13-29 hónap körül. A szemfogak 16-23 hónapos kor tájékán jelennek meg.
Majd a sort zárják a hátsó, második tejőrlő fogak 21-31 hónapos korban. Itt is előfordulhatnak eltérések, de alapjában véve ez a megszokott sorrend.
A tejfog váltás tünetei
Először a metszőfogak esnek ki 8 éves korig, majd a kisőrlők. Ezután következnek a szemfogak, amik 10 éves korra kicserélődnek. Majd végül a nagyőrlő fogak.
A bölcsességfogak fiatal-felnőttkorban jelentkeznek.
A tejfog gyökerei nagyjából 6 éves korra felszívódnak
és ennek a legjellemzőbb tünete, hogy a fog elkezd mozogni. Ide – oda billegnek egészen addig, amíg ki nem fordulnak. Ezek nem járnak fájdalommal. Nincs sok tünete, de előfordulhat. Ezekre jó, ha figyelünk.
Ahol éppen mozog a fog, ott az így pirosodhat, duzzadhat. Ilyenkor van, hogy nem akar a fog kiesni, szakember tud ebben segíteni.
Lehet túl sok nyáltermelődés, ami szájzug fertőzést okozhat, ilyenkor is érdemes a fogorvost felkeresni.
Figyeljünk arra is, hogy ha a kiesett tejfog helyén nem tör elő csontfog sokáig, akkor is menjünk fogorvoshoz, aki megállapíthatja, hogy van e csíra az íny alatt. Ha esetleg nincs, ne ijedjünk meg, fogszabályzással lehet korrigálni a fogsort.
Problémák a fogváltáskor
Van olyan, hogy túl sok fog nő ki. Sőt előfordul, hogy a plusz fog a tejfog mögött jön ki, ebben az esetben mindenképpen konzultáljunk orvossal.
Sokszor találkozunk olyannal, hogy a kisgyerek elesik és beüti az arcát, ami fogvérzéssel is járhat. Ilyenkor sérülhet a maradandó fog csírája is, amit csak később fogunk látni, hogyan befolyásolja a csontfogat.
Ha túl szűk a fogíve gyermekünknek megjelenhetnek az egymás mögé csúszott fogak. Ilyenkor fogszabályozó orvost érdemes keresnünk.
A maradandó fog megfertőződhet úgy is, ha a még meglévő csontfog sérülése, betegsége nincs kikezelve. Ez ellen tehetünk, ha segítünk neki a fogmosás technikáját elsajátítani.
Az ínygyulladás is elég gyakori, ilyenkor sem szabad abbahagyni a fogmosást, sőt minél gyakrabban végezzük el, hiszen annál hamarabb megoldódik a probléma.
Fontos megemlítenünk még a szájszagot. Ezt sok minden kiválthatja, többek között a szuvas fogak, a fogkő, áttört fog körüli tasak. Ezekben is tud segíteni a fogorvos.
Mire kell figyelnünk szülőként?
Első sorban, ahogy megjelennek a tejfogak, el kell kezdenünk megismertetni a kicsiket a fogkefével, fogápolással, hiszen ez egy elég összetett dolog, ami nem kis időt vesz igénybe.
A tejfogak sokkal sérülékenyebbek, ezért nem baj, ha fogorvos is ellenőrzi a fogmosási technikát. Nyugodtan kérjünk tőlük segítséget ebben is. Az sem mindegy, hogy milyen fogkefét használunk.
Az elején a kimondottan erre a célra szolgáló, baba, kisgyerek fogkefét válasszuk, ezeknek kicsi a fejük jól illeszkednek a tejfogakhoz.
Azonban, ha elérkezett a tejfogváltás, ezt cseréljük le a nagyobb fejű fogkefére. A puha sörtéjű kefék ilyenkor előnyösebbek.
Amikor még kicsik a gyerekek, amellett, hogy ő megmossa a fogát, mi is mossuk át neki, de mindenképpen ellenőrizzük a tevékenységet.
A rendszeres fogászati szűrővizsgálatot se hanyagoljuk el, hiszen így időben megoldásra kerülnek a jelentkező problémák.
Mi a különbség a tejfog és a maradandó fog között?
A fogzománc a tejfogak esetében sokkal vékonyabbak, mint a csontfogaknál. Ezért kell nagyon odafigyelnünk a tejfogakra is, hiszen, ha ezek sérülnek az kihatással lehetnek később a maradandó fogakra.
A csontfogak színe inkább sárgás fehér, a tejfogaké pedig kékes fehér. A tejfogak kisebbek, mint a maradandó fogak, ebből kifolyólag a tejfogak gyökerei kisebb.
A gyermekfogászat felkeresését is sűríthetjük a tejfogakkal, hiszen a fogszuvasodás is gyakrabban előfordul.
Mi történik, ha elhanyagoljuk a tejfogakat?
A kicsi gyerekeknél nagyon fontos a napi rutin, ezért már nekik is meg kell tanítani a napi kétszeri fogmosást.
Ha nem tesszük ezt is rendszerességgel, akkor a tejfogak szuvasodhatnak, begyulladhatnak. Ilyenkor a fogak nagyon fájnak nekik és a napi étkezési rendszer is felborulhat, étkezésük rendszertelenné válhat.
Ebből kifolyólag újabb és újabb problémák léphetnek fel később. Ezek által kicsit később a hangképzés is hibás lehet.
A maradandó fogak csírái is sérülnek így és ha ezek kibújtak, lehetnek ferdék, így ezek fogszabályozást fognak igényelni.
Ne hagyjuk, hogy idáig fajuljanak a dolgok, szoktassuk a kicsiket a fogmosáshoz.
Egy különleges eset
Ritkán, de előfordul, hogy még vannak tejfogai a gyereknek tízen éves korára. Ezért van, mert a tejfog túl nagy és az íny alá kerülnek, tehát a maradandó fogak csíráját teljesen elzárják, így felborul a fogváltás ideje. Ez lehet akár családi öröklődés is.
Valahogy el kell érni, hogy ezek a tejfogak újra harapni tudjanak, így elérve, hogy ezek kiessenek.
Ha ez nem lehetséges, választhatjuk ezeknek a tejfogaknak az eltávolítását, ez azonban fogszabályozó hordását vonja maga után.
Sajnos, néha ezek a tejfogak csontosodtak már, és nagyon nehéz eltávolítani. Ilyenkor nem elég a sima foghúzás, muszáj a szájsebészetet választanunk.
A fogmosás
A pici babáknál, amint kibújik az első fog, jó, ha elkezdjük tisztogatni egy puha fejű fogkefével.
Legegyszerűbb, ha a picit az ölünkbe fektetjük, hogy belelássunk jól a szájába és elkezdjük a fogkefével tisztítani az apró fogakat és a fogínyt minden oldalról.
Ahogy elérik a totyogós kort, ők maguk is szívesen részt vesznek a fogmosásban, ezt hagyjuk is nekik.
Persze nekünk is meg kell mosni a pici fogát, hiszen ilyenkor ő még nem tudja hatékonyan tenni ezt.
Ha teszünk egy kis gyerekfogkrémet a fogkefére nagyon figyeljünk arra, hogy a gyerek ne nyelje le.
Amikor már óvodás korba lépnek, először mutassuk meg a helyes fogmosás menetét. Ilyenkor már rendes gyerekfogkefét válasszunk a számára.
Itt is figyeljünk arra, hogy a gyerek ne nyelje le a fogkrémet. Ha nem szeret a gyerek fogat mosni az alábbi dolgok segíthetnek ennek megszokásában:
Mi is mossunk a gyerekkel együtt fogat, így is ösztönözve őt.
Ha eléjük rakunk egy tükröt, látják magukat fogmosás közben, ami érdekes lehet nekik.
Ha megengedjük, hogy ő válasszon magának fogkefét, nagyobb kedve lesz ehhez. Talán a legfontosabb az, ha mindig megdicsérjük, hogy milyen szépen tisztára mossa a fogait.
Miért jó szűrésekre járni?
Ezzel megelőzhetjük a fogszuvasodást, a fogínygyulladást és a kellemetlen fogászati élményeket.
Elsajátíthatjuk a megfelelő fogmosás lépéseit is. Érdemes felkeresnünk a fogorvosunkat, ha a kisgyerek ínye elszíneződött, ha letört egy darab a fogából vagy ha vérzik az ínye.
Viszont figyeljünk arra, hogy gyermekünket olyan helyre vigyük, ahol jelen van a gyermekfogorvosi specifikáció.
Ezek a rendelők gyermekközpontúan vannak kialakítva, mintás falakkal, tapétákkal, ezáltal válik egyből barátságosabbá a hely, amint belépnek.
Az ilyen szűrések látogatásával megelőzhetjük, hogy gyermekünknek később rossz tapasztalati legyenek a fogorvossal.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Baba fogzás jelei és tünetei! Mit tegyél, ha jön a kisbaba foga?
Szinte mind szülő megtapasztalta már, milyen az, amikor a babának jön a foga, vagy. Kialvatlan éjszakákkal,…
Szájpenész és szájgomba kezelése csecsemőknél és babáknál!
A szájpenész nem ismeretlen fogalom a legtöbb kisbabás szülő számára. Sokan tartanak is tőle, hiszen egy…
Fogínygyulladás okai, tünetei és kezelése akár házilag is
A fogínygyulladásnak számos oka lehet, és még az is elképzelhető, hogy sokáig észre sem vesszük kialakulását.…
Éjszakai fogcsikorgatással (bruxizmus) küzd? Harapásemelő sin a megoldás
Ahhoz, hogy a szervezetünk tökéletesen működjön, megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra van szükség. Ennek ellenére sokan…