A szájpenész nem ismeretlen fogalom a legtöbb kisbabás szülő számára. Sokan tartanak is tőle, hiszen egy nagyon kellemetlen problémáról van szó.
A félelem természetesen nem egészen alaptalan, ugyanakkor számos tévhit övezi, ami miatt sokan felnagyítva látják ezt a betegséget.
A szájpenész első hallásra egy nagyon súlyos problémának hangzik, pedig egy viszonylag könnyen kezelhető betegségről van szó. Bár csecsemőknél és kisgyerekeknél a leggyakoribb, kamaszok, sőt felnőttek is elkaphatják.
Igaz, megfelelő kezelés mellett egy hét alatt elmúlhat, nem szabad félvállról vennünk a szájpenészt.
Természetesen ehhez pontosan tudnunk kell, hogy miről is van szó, mi okozza, mi vezethet a kialakulásához, és hogyan is kell kezelni.
A tünetek és a kezelés is eltérő lehet a különböző korosztályok számára, ezért ez sem egy elhanyagolható kérdés.
A következő cikkben összegfoglalásra kerül mindaz, amit a szájpenészről és a kezeléséről tudni érdemes.
Mi a szájpenész vagy más néven szájgomba?
A szájpenészt egy gomba okozza, a candida.
Alapvetően ez a gomba kis mennyiségben megtalálható a szervezetünkbe, és jobbára ártalmatlan is, ám ha elszaporodik a szájban, akkor szájpenészt okozhat.
Nagyon sokan tévesen kórokozónak nevezik a candida gombát, pedig tíz emberből hatban megtalálható, a bélflórában vagy a szájban, és semmilyen tünetet nem okoz.
Ha a baktériumflóránk egyensúlyban van, akkor nem alakul ki szájpenész. Azonban előfordulhatnak olyan esetek, amikor ez az egyensúly megborul, így a candida gombának lehetősége van elszaporodni.
A szájpenész 10 hónapos kor és 3 éves kor között a leggyakoribb, de idősebb gyerekeknél és felnőtteknél is kialakulhat.
A kicsik immunrendszere még nem annyira fejlett, a baktériumflórájuk is könnyebben megborul, mint felnőtt korban, így nem meglepő, hogy náluk előbb kialakulhat ez a betegség.
Aggódni természetesen nem kell, hiszen kis odafigyeléssel megelőzhető, illetve a kezelése sem annyira bonyolult, mint első hallásra tűnik, így egy hét alatt el is múlhat.
A candida gomba tünetei, avagy hogyan néz ki a szájpenész?
Azt tehát már tudjuk, mi okozza a szájpenészt, azt sem árt tudunk, hogy milyen tünetekkel jár, vagyis hogy honnan ismerhetjük fel, hogy a gyermekünknek vagy nekünk szájpenésze van.
A szájpenész elsősorban a nyelven, a fogak mellett és az orca belső felszínén jelenik meg, de előfordulhat az ínyen, a szájpadláson, a mandulákon és a torok hátsó részén is. 1-2 mm átmérőjű, fehér, túrószerű foltocskákat fogunk tapasztalni.
Ezek a foltok ugyan letörölhetők, de alattuk piros marad a nyálkahártya, és érzékeny, enyhén vérző lesz a terület.
A szájpenész emellett további, kellemetlen tünetekkel járhat, mint az ízvesztés, a kellemetlen íz a szájban, égő érzés a száj és a torok környékén, de még a szájszélek kirepedezése is jellemző tünet.
Felnőtt korban viszonylag könnyebben észrevehető, hiszen a tünetek kellőképpen zavaróak ahhoz, hogy ne tudjunk csak úgy szemet hunyni a megjelenésük miatt.
Kicsi korban azonban már nehézkesebb a dolog, főleg, hogy a szájban lévő fehér foltokat anyatejnek vagy tápszernek is nézhetjük.
Ha tehát a következő tüneteket tapasztaljuk, akkor érdemes minél előbb felkeresni az orvost:
- Fehér, túrószerű foltok jelennek meg a szájüregben
- Étvágytalanság, a gyerek visszautasítja az ételt
- Szájszárazság
- Probléma az ízek érzékelésével
- Kellemetlen ízt tapasztalunk a szájban
- Repedések jelennek meg a szájzugban
Szájgomba kialakulásának okai
Azt ugye már tisztáztuk, hogy a szájpenész akkor alakul ki, ha a candida gomba túlságosan elszaporodik.
Főleg akkor következik be, amikor az immunrendszerünk nem működik megfelelően, le vagyunk gyengülve, vagy felborul a baktériumflóránk egyensúlya. Emiatt is veszélyeztetettebbek az idősek és a legkisebbek.
Emellett bizonyos betegségek önmagukban is hajlamosítanak a szájpenész kialakulására, mint a cukorbetegség, a daganatos betegségek vagy a HIV-fertőzés. Ezen túl a várandós nőket, a dohányosokat, a szervátültetésen átesetteket, a stresszes életmódot élőket is érintheti ez a megbetegedés.
Bizonyos gyógyszerek is fogékonyabbá tesznek minket a szájpenészre, mint például a az antibiotikumok, a kortikoszteroidok, vagy a fogamzásgátló.
A szájpenész tehát felnőtt korban is kialakulhat, ugyanakkor leggyakrabban mégis a csecsemőket és kisgyermekeket érint.
Szájpenész megelőzése
Mielőtt rátérnénk a szájpenész kezelésére, illetve hogy milyen különbségeket tapasztalhatunk csecsemőkori és felnőttkori megjelenésében, érdemes tudni, hogy a szájpenész megelőzhető.
A megfelelő szájhigiénia nagyon fontos, ezt felnőtt korban napi kétszeri fogmosással, kiegészítő megoldásokkal (szájzuhany, fogselyem), szájvíz használatával és a fogorvos rendszeres látogatásával érhetjük el.
Emellett felnőtt korban a dohányzásról való leszokás is segíthet a megelőzésben, illetve a krónikus egészségügyi problémák kezeltetése is.
Csecsemőkorban azonban a szájápolás még nem fogmosásból áll, és a dohányzás sem áll fenn, mint rizikótényező. Akkor mit tehetünk?
A higiénia ebben az esetben is fontos, azokat a dolgokat, amiket a baba a szájába vesz, mint cumik, cumisüvegek stb. mindig alaposan fertőtlenítsük le, és ügyeljünk a tisztaságukra. Szoptatás esetén a megfelelő tisztálkodás segíthet az anya részéről abban, hogy a szájpenész ne jelenjen meg.
Szájgomba tünetei a babáknál és a csecsemőknél a leggyakoribb
Mivel a csecsemők immunrendszere gyengébb, mint a felnőtteké, így a szájpenész kialakulásának is magasabb a kockázata.
Észrevenni is nehézkesebb a szájpenészt babáknál. Kisbabáknál ugyanis a fehér foltocskákat, főleg etetés után, mivel könnyen össze lehet téveszteni az anyatejjel vagy a tápszerrel.
Ha gyanítjuk, hogy szájpenészről van szó, akkor itassunk egy kis vizet a gyermekünkkel, és ha még mindig tapasztaljuk a fehér foltokat, akkor valószínű, hogy szájpenészről van szó. Emellett más árulkodó tünetei is vannak a szájpenésznek.
Az étvágytalanság például egy ilyen tünet.
Ha a kicsi alapvetően éhes, de mégis visszautasítja az ételt, evés közben nyűgös, tehát látszik, hogy látszik az evés okoz számára kellemetlenséget, akkor mindenképp érdemes ellenőrizni a száját, hogy találunk-e apró fehér foltokat.
Ha szoptatunk, akkor különösen körültekintőnek kell lennünk, hiszen a betegség az anyára is átterjedhet. Emiatt érdemes a következő tünetekre is figyelni:
- Szoptatás alatt fájdalmat érzünk a mellben vagy a mellbimbó környékén
- Két szoptatás között mély, nyilalló érzést érzünk a mellben
- A mellbimbók kivörösödnek vagy érzékenyek lesznek
- Kisebesedik a bőr a mellbimbók körül
Mire figyeljünk a szájpenész kezelésénél csecsemők és babák esetében
Egészséges gyerekek esetében sokszor a szájpenész nem igényel külön kezelést, magától is elmúlik.
Nagyobb gyerekeknél az is segíthet, ha joghurtot adunk nekik, ami segít visszaállítani a természetesen bélflórát. Natúr joghurt 6 hónapos kortól már adható a babáknak.
Ha viszont a szájpenész nem múlik el magától, mindenképp érdemes kezelni.
Alapvetően, ha szájpenészre utaló tüneteket tapasztalunk, célszerű felkeresni a gyermekorvost, aki segít a kezelés megállapításában. Súlyosabb szájpenész esetén ecsetelőt szoktak javasolni.
A receptre kapható, gomba elleni ecsetelőt a gyermekorvos fogja felírni nekünk, és a használati utasítás alapján kell elvégeznünk a kezelést
Ezek általában szirupos ecsetelők, helyileg hatnak, vagyis attól sem kell félnünk, ha a gyermekünk esetleg lenyeli, hiszen a bélflórán keresztül nem fog felszívódni.
Az ecsetelőt egy steril gézlapra kell csepegtetni, majd ezzel áttörölni a gyermek száját. Ahol fehér foltokat tapasztalunk, ott alaposabban töröljük át a területet.
Az ecsetelés azonban nem elég ahhoz, hogy teljesen leszámoljunk a szájpenésszel.
Az is lényeges lépés, hogy mindent sterilizáljunk és fertőtlenítsünk, azokat a dolgokat, amik a baba szájával érintkezhetnek, cumisüvegeket, cumikat, játékokat. Emellett, ha használunk mellszívót, azt is rendszeresen fertőtleníteni kell, amíg tart a szájpenész, de természetesen ettől függetlenül is.
Van különbség a kezelésében nagyobb gyerekeknél vagy felnőtteknél?
Ha nagyobb gyerekünk van, esetleg felnőtt korban kapjuk el a szájpenészt, akkor természetesen az ecsetelő használta akkor is lehetőség.
Persze mindenképp érdemes orvossal konzultálni, mielőtt bármilyen készítményt megveszünk, mivel korosztályonként eltérő lehet, melyiket is célszerű használni.
Általában gombaellenes ecsetelő, szopogató tabletta vagy szájvíz elegendő szokott lenni a betegség leküzdéséhez.
Emellett a szájhigiéniára is érdemes figyelmet fordítani, hiszen a szájpenész kezelésében ennek éppúgy nagy szerepe van, mint a megelőzésében.
A helyes fogmosási technikát már 2-3 éves korban érdemes elkezdeni tanítani, tehát ha felüti a fejét a szájpenész, akkor a kezelésbe az alapos fogmosás is bele fog tartozni.
Az egészséges gyermeknek és felnőttnek édesítés nélküli, acidophilus tartalmú joghurtot fogyasztása is javasolt, ami segítheti a baktériumflóra helyreállítását.
Gyors tippek candida gomba ellen
Ha felüti a fejét a szájpenész, van pár alapvető tanács, amit érdemes megfogadni, akár kisgyermekről, akár felnőttről van szó:
- folyadékpótlás: ez főleg gyermekeknél fontos, de felnőtteknél sem elhanyagolható. Mivel a szájpenész fájdalommal járhat, így a gyermek nemcsak az ételeket, de az italokat is visszautasíthatja. Ez csecsemőknél lehet nagyobb gond, hiszen a tejjel vagy a tápszerrel a folyadékpótlási is megtörténik, nemcsak az étkezés. Érdemes langyos teát vagy vizet kínálni a gyereknek, hogy ne okozzunk fájdalmat, és nagyobb gyerekeknek is ezt érdemes kínálni.
- Szénsavas és cukortartalmú italok kerülése: nagyobb gyerekek és felnőttek esetében lesz lényeges ez a tanács. Az ilyen italok felesleges irritációt okozhatnak, érdemes kerülni őket, inkább vizet fogyasztani helyettük.
- sós és fűszeres ételek kerülése: ez a pont hasonló okból került fel a listára, mint az előző, ezek az ételek szintén irritálhatják a szájban lévő sérült területeket.
- ételminőség: mivel az étkezés fájdalommal járhat szájpenész esetén, mindenképp figyeljünk oda, mit fogyasztunk, illetve hogy milyen ételt adunk a gyermekünknek.
- fokozott szájápolás: a szájápolásra szájpenész esetén is különösen nagy figyelmet kell fordítani. Naponta többször mossunk fogat, és a fogköz tisztító eszközöket se felejtsük el használni. Emellett a szájvíz használata is javasolt, illetve a fogkefe cseréje is a betegség elmúlása után.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Baba fogzás jelei és tünetei! Mit tegyél, ha jön a kisbaba foga?
Szinte mind szülő megtapasztalta már, milyen az, amikor a babának jön a foga, vagy. Kialvatlan éjszakákkal,…
Tejfogak kiesésének sorrendje! Mikor történik a tejfog váltás?
Sok szülőben felmerül az a kérdés, hogy mikor kell a tejfogaknak kiesni? Ez egyénenként változik, ám…
Éjszakai fogcsikorgatással (bruxizmus) küzd? Harapásemelő sin a megoldás
Ahhoz, hogy a szervezetünk tökéletesen működjön, megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra van szükség. Ennek ellenére sokan…
Egészséges fogak titka. Így legyen szép fogsorod könnyen!
Úgy tartják, hogy a mosoly a legszebb ajándék, amit adhatunk valakinek. Azonban nincs annál rosszabb, mint…