A mosoly a legrövidebb út két ember között – tartja a mondás. Éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani arra, hogy ápolt és igényes fogsorunk legyen, hogy magabiztosan mutathassuk meg a nagyvilágnak vidámságunkat!
A szép mosoly elsőszámú garanciája a rendszeres fogorvosi vizit, hiszen a fogdoktor azonnal meg tudja oldani a fogakat érintő problémákat – ha azokat még idejében nyakon csípi.
Hasznos továbbá, ha mi magunk is képben vagyunk a fog- és szájápolás alapvető szabályaival, és megpróbáljuk fogaink egészségét megőrizni.
Van olyan is azonban, amikor gonosz tréfát űz a genetika, ezzel arra kárhoztatva a pácienst, hogy eredeténél fogva egyenetlen fogsora, vagy harapási rendellenessége legyen.
Ilyenkor a legjobb megoldás a fogszabályozás!
Korábban a fémből készült fogszabályozók hódítottak széles körben, és amellett, hogy az ilyen szerkentyű nem az esztétikusságáról volt híres, egyéb kellemetlen „mellékhatásokkal” is jár – ilyen például az örökös vendég a fogszabályozóban, az ételmaradék, a gyümölcshús, és minden fogszabályozós rémálma: a mák.
Sok fogszabályozós arra is panaszkodik, hogy a fém eszköz rontja a határozott fellépését, komoly megjelenését, és ezzel bizony pecsétet tesz magabiztosságára is.
Éjszakai, vagy kivehető fogszabályozó, és állandó, rögzített társaik – csak attól függ, hogy melyiket viseli a páciens, hogy milyen súlyos a fogak deformitása. A furfangos fogorvosok erre a kényes problémára is kiötölték a lehető legkényelmesebb megoldást, és
megalkották hosszú évek tapasztalatgyűjtése után az átlátszó fogszabályozót.
De mit is jelent a láthatatlan fogszabályozás?
Nem csalás és nem ámítás, az elnevezés mögött egyértelmű tulajdonságok rejlenek: a fogszabályozó eszköz átlátszó, nem feltűnő, esztétikus, és ami minden tulajdonsága közül talán a legfontosabb, hogy igen kényelmes. Képzeld csak el, hogy soha többé nem tapasztalod a furcsa, fogsorodat fürkésző tekinteteket – ugye milyen jó érzés?
Hatékonyságának rovására nem megy a praktikum. Az eddigi tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy rendkívül látványos és megelégedésre okot adó eredmények születnek a láthatatlan fogszabályozás módszerének köszönhetően.
Lássuk csak, milyen változatokat ajánlanak a szakemberek!
HappySmile láthatatlan fogszabályozó rendszer
Ez a fogszabályozás legújabb módja, mely egy high-tech 3D-s technológián alapul. A kivehető fogszabályozó sín lehetővé teszi, hogy a fogakat és magát a készüléket is tisztán tarthasd, bármilyen ennivalót is fogyasztottál a nap folyamán. A fogszabályozó személyre szabása egy számítógépes program segítségével történik. A rendszer természetének hála könnyedén kiszámolható, meddig fog tartani a kezelés, hiszen kéthetente új fogszabályozó sínt kap a páciens.
ClearSmile®fogszabályozó
Extra vékony, szintén átlátszó és magas minőségű orvosi műanyagból készült. Ez a fogszabályzó is teljesen személyre szabott, és teljesen észrevétlen szabályozza tulajdonosa fogsorát. Könnyen kivehető és tisztítható. Két hétig maradhat fenn egy sín, az idő leteltével új fogszabályozó sínt készít a szakember a páciens számára, amíg a fogak el nem érik a kívánt állapotot.
Egyéb megoldások
Külföldi oldalakon sem árt tájékozódni, mielőtt beruházunk, például az Invisalign honlapján vagy a ClearAligner weboldalán is számos hasznos információra tehetünk szert.
Kinek érdemes láthatatlan fogszabályozóra beruháznia?
Ugyan az eljárás rendkívül hatékony, sajnos nem alkalmazható minden szabálytalan fogsorra. Amikre viszont biztosan jó:
- kisebb fogmozgatás, kismértékű torlódás kezelésére kiváló segítség lehet
- kismértékű eltérésekre, front-, metszőfog torlódáskor
- fogesztétika javítására, amikor egyébként nincs panasza a páciensnek a harapási funkcióra
- és, ha már esztétika: fogpótlás előkészítésére, ha a fogak méretben eltérnek
- illetve, egy korábbi fogszabályozó eredményeinek visszaalakulása után, ismételten ragyogóvá tenni a fogsort.
Nézzük meg, hogyan is zajlik pontosan a fogszabályozás!
Első lépésként egy fogszabályozó szakorvossal történő konzultáció során kiderül, hogy mely fogszabályzási módszerek alkalmazhatóak a páciens esetében. Ekkor válik egyértelművé, hogy lehetséges-e láthatatlan fogszabályzót alkalmazni az adott problémára.
1., Konzultáció
A konzultáció során funkcionális megközelítésű fogszabályozás történik. Az orvos az egész rágószervet komplexen vizsgálja, fogszabályozás során pedig a harapás, a beszéd és az állkapocsízület helyzetét komplexen kezelő megoldást keres.
2., Lenyomatvétel
Ezt követi a lenyomatvétel, melynek során a szakorvos egy háromdimenziós, színes, digitális, intraorális szkennerrel modellezi a fogak elhelyezkedését. A lenyomatvételi folyamat ennek a modern eljárásnak köszönhetően sokkal gyorsabb, pontosabb és komfortosabb, mint a hagyományos módszerekkel.
3., Laboratóriumi munka
Ezt laboratóriumi munka követi, ahol az elkészült digitális lenyomat mintájára előállítanak egy látványtervet. Ez alapján a fogszabályozó szakorvos már meg tudja állapítani, hogy milyen hosszú kezelésre számíthat a páciens, milyen mozgatások szükségesek éshány darab sín segítségével érhető el a kívánt eredmény.
4., Újabb konzultáció
Természetesen az elkészült digitális tervről a szakorvos a pácienssel is konzultál, melynek során ismerteti a kezelés folyamatát és várható végeredményét.
5., Láthatatlan fogszabályozás megkezdése
Ha elkészülnek a sínek, már kezdődhet is a fogszabályozás!
Mivel a biológiai reakció megfigyelése során a várt eredmények eléréséhez különböző módosításokra is szükség lehet, a digitális laborban egyszerre 5-6 sínt készítenek el. Ezek segítségével a szakorvos a fogszabályozás közben is tud korrigálni.
Maga a fogszabályozási folyamat legnagyobb részben a sín viseléséből áll.
Ha lehetséges, tartsd magadnál az előző sínt is, mert ha az épp használatban lévő elveszik vagy megrongálódik, pótlásáig az előzőt kell hordani, így a biológiai folyamat nem szakad meg.
A kezelés végeztével egy úgynevezett retenciós sínt kell hordania páciensnek, ez az elért állapot fenntartására szolgál. Bár lehetséges, hogy az utolsó fogszabályzó sín is megfelelő a fogak új helyzetének megőrzésére, általában inkább egy általános retenciós sín viselését javasolja a fogszabályozó szakorvos.
Mennyi időt vesz igénybe a láthatatlan fogszabályozás?
A fogszabályozás folyamata legkevesebb három hónapot vesz igénybe, de az időintervallum akár másfél év is lehet. Ez egyénenként változó, mivel a kezelés menetét nagyban befolyásolja a fogak helyzete, a páciens szervezete és az elérni kívánt végeredmény.
Előfordul, hogy a fogak mozgatása a vártnál könnyebben vagy nehezebben kivitelezhető, ez a páciens szervezetének egyéni reakciójától függ.
A fogszabályozás pontos időtartamának megállapításához minden esetben szakorvosi konzultáció és egyéni tervezés szükséges.
Mitől kimagaslóan jók a páciensek visszajelzései a láthatatlan fogszabályzó használata során?
A technológia legegyértelműbb előnyei közé tartozik, hogy a készülék láthatatlan, a beszédben sem zavar, mindemellett kivehető is, ezáltal egyértelműen ez a fogszabályozás legesztétikusabb és legkényelmesebb módja. Avirtuális setup, azaz a számítógépes tervezés során előre látható a végeredmény, illetve amennyiben szükséges, a folyamat közben is van lehetőség módosításra.
A láthatatlan fogszabályzó nem akadályozza az optimális szájhigiénét sem, könnyű marad a fogak tisztítása és új fogmosási technikát sem szükséges bevezetni, ezek pedig mind olyan ismert problémák, amelyek a ragasztott fogszabályzó viselése esetén elkerülhetetlenek.
Az új sín alkalmazása is könnyen megszokható, a páciensek visszajelzései alapján mindössze az első néhány napban kellemetlen.
Erre figyelj, ha láthatatlan fogszabályzót viselsz:
- A láthatatlan fogszabályzás folyamata közben is kell ügyelni néhány szabály betartására, mivel a kezelés eredménye nagymértékben függ a páciens együttműködésétől.
- A fogszabályzót naponta legalább 20-22 órán át szükséges viselni, étkezéskor viszont mindenképpen ki kell venni.
- Étkezés után, még a visszahelyezés előtt a fogat és a sínt egyaránt meg kell tisztítani, a tiszta fogszabályozó sínt kell a tiszta fogsorra felhelyezni.
- Mivel az eszköz csak teljesen egészséges fogíny esetén alkalmazható, a páciensnek karban kell tartania a fogínyét. Gyulladásban lévő fogínyen ugyanis a sín nem teszi lehetővé a levegő szabad áramlását.
Milyen anyagból készül a láthatatlan fogszabályozó készülék? Lehet káros az egészségre?
A fogszabályzó anyaga egyes típusok esetén mélyhúzott, strapabíró, átlátszó fólia, más típusok orvosi műanyagból készülnek. Egyik anyag sem káros az egészségre. Egy sínt általában mindössze két-három hétig szükséges viselni, megfelelő alkalmazás esetén ennyi idő alatt nem használódik el az anyaga sem.
Milyen hasonlóan kényelmes és esztétikus eszközökkel lehetséges még a fogszabályozás?
A láthatatlan fogszabályzót kisebb eltérések korrekciójára tervezték, a nagyfokú eltérésekhez rögzített, lágy erőkkel működő, úgynevezett önligírozó fogszabályzót, vagy teljesen láthatatlan, úgynevezett belső, nyelv felőli fogszabályzót szokott ajánlani a szakorvos a konzultáció során.
Mennyibe is kerül a láthatatlan fogszabályzó 2024-ben?
Mivel minden fogszabályozó egyedi, így csak annak megtervezése után lehet pontos árakról beszélni.
A teljes összeget az határozza meg, hogy hány sínpárra van szüksége a páciensnek.
Kisebb igazítás esetén, minden részköltséget kifizetve még lehet egymillió forint alatti végösszeggel számolni, de bizonyos esetekben a beavatkozás ára a kétmillió forintot is elérheti. Látható, hogy ez nem a legolcsóbb fogászati beavatkozás.
Ha a Te esetedben szükséges beavatkozás pontos árára vagy kíváncsi, mindenképp megéri egy szakorvost felkeresni, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat és az ezt követő konzultáció során az árakról is teljes körű tájékoztatást nyújt.