A fogkő megjelenése természetes folyamat, anyagában nagyon hasonlít a vízkőhöz. Természetessége azonban nem jelenti azt, hogy nem kell vele foglalkoznunk: fogaink egészségének megőrzése érdekében érdemes a rendszeres depurálás, azaz a fogkő eltávolítás beiktatása évi egy-két alkalommal.
Fogkő eltávolítás, depurálás
A fogkő leszedésre félévente, de minimum évente gondolnunk kell, mivel ahol étel vagy ital érintkezik a fogainkkal, ott potenciális esély van a fogkő kialakulására: azaz a fogak teljes felszínén, a fogközökben és az íny alatt is megjelenhet fogaink hosszú távú ellensége.
Így alakul ki a fogkő
Mint azt már a fentiekben említettük, a fogkő kialakulása egy teljesen természetes folyamat, részben modernkori életvitelünknek és táplálkozásunknak köszönhető. Megnyugtatásul azonban mindenképpen fontos megjegyezni, hogy:
a rendkívül szabályosan végzett szájápolás sem garantálja, hogy fogkő nélkül élhetünk le egy életet.
A táplálkozás során lerakódó lepedék nagy részét ugyan magunk is eltávolíthatjuk, ez száz százalékban sosem valósulhat meg – és ezek a kis mennyiségű szennyeződések okozzák végül a fogkő lassú, de biztos megjelenését.
A lepedék felhalmozódása közben baktériumok jelennek meg a lepedékrétegben, ekkor ezt már plakknak nevezi a szaknyelv. Innen már csak egy lépés, hogy megjelenjen a fogkő, hiszen ennek az említett plakk az “alapanyaga”.
A nyál egyfajta kémiai folyamatot indít el, amit mineralizációnak nevezünk, ennek során képződik végül a fogkő. A halványabb, szabad szemmel alig látható fogkőtől egészen a sárgás, barnás, szürkés változatig jelenhet meg a rendellenesség. Amellett, hogy idővel komoly kockázatot jelent fogainkra mindez, még esztétikai problémákat is okozhat, ha nem fordítunk a szakrendelő rendszeres látogatására kellő figyelmet.
A fogkő azonban nem mindig fedi fel egyértelműen mibenlétét. Ahogyan korábban is megjegyeztük, a fogak között és az íny alatti részen is könnyedén létrejöhet, zöld jelzést adva ezzel a már említett ínygyulladásnak és fogágybetegségnek, valamint a fogínysorvadásnak.
Hogy milyen gyorsan alakul ki a fogkő, az egyénenként eltérő lehet. Függ a szájápolási szokásoktól, az életmódtól, a táplálkozástól, valamint természetesen a jó öreg genetikai tényezőktől. A fogkő egy már megszilárdult dolog, igencsak ragaszkodik a fogak felületéhez, így otthoni körülmények között nem tudunk tőle megszabadulni.
Eltávolítása így hát mindenképpen professzionális ellátást igényel, a szakorvosi rendelőben erre pedig minden körülmény biztosított.
Rendszeres fogkő eltávolítással megelőzhető betegségek
Számos fog-és szájüregi betegség melegágya lehet egy olyan fogsor, ami nincs rendszeresen karban tartva, ebbe pedig az időnkénti depurálás is beletartozik. Kialakulhat
- fogfájás
- ínygyulladás,
- fogínyvérzés,
- fogágybetegség,
- fogszuvasodás
- ínysorvadás
- elszíneződött fogak,
- valamint egy örökké kínos jelenséget, a rossz szájszagot is okozhatja a fogkő megjelenése
- súlyos esetben fogaink elvesztését is borítékolhatjuk, hiszen a fogkő megjelenése csupán a kezdetek kezdete – ha nem teszünk ellene, a következmények sajnos senkit nem kímélnek.
Bár vannak hajlamosító tényezők, mint például a genetika vagy a hormonháztartás megváltozott működése, összességében általánosan kijelenthetjük, hogy
a fogkő bizony senkit nem kímél!
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a rendszeres fogkőleszedés legalább annyira fontos tényező a szájápolás során, mint a napi kétszeri fogmosás, vagy a fogselymezés.
Mindenestre fontos tárgyalni azt is, hogy melyik fentebb említett betegség hogyan jön létre, és milyen következményekkel járhat a hanyagság egy-egy tünet megjelenése esetén.
Az el nem távolított fogkő remek táptalaja a baktériumoknak, és mint tudjuk, ahol idegen baktérium jelenik meg, ott esély van a betegségre.
Az egyik leggyakrabban előforduló fogkő okozta elváltozás a fogínygyulladás.
Kezdetben még nem tűnik komolynak a dolog!
Hiszen csak egy kis fogínypirosság, kis vérzés, meg egy kis duzzanat… igazából sokan csak legyintünk rá, aztán kicsivel később tanácstalanul állunk a diagnosztizált fogínygyulladásunkkal.
A kezeletlen fogínygyulladás a fogágyat is érintheti, ami idővel a fogak kilazulásához, később pedig akár még fogvesztéshez is vezethet.
A fogszuvasodásért felelőssé tehető baktériumok nagyon szeretnek megtelepedni a fogkőben. A kis jószágok nagy veszélyt jelentenek a fogzománcra, és felgyorsítják a szuvasodás folyamatát. A fogkő kezelése mellett tehát érdemes számolni a szuvasodás kérdésével is, hiszen ez idővel károsíthatja a fog belső rétegét, a fogbélt, ennek hatására pedig érdemes összebarátkozni a hamarosan aktuálissá váló gyökérkezelés gondolatával is.
Mit tehetünk a fogkő ellene?
A kérdésre roppant egyszerű a válasz: vegyünk részt rendszeres fogászati ellenőrzésen! Olvasóink már megszokhatták, hogy minden problémával egyből a fogorvoshoz küldjük őket, de ez minden esetben helytálló.
A fogaink egészségének megőrzése kicsit olyan, mint a használt autók fenntartása: ha megjelenik egy probléma, kevés eséllyel múlik el magától.
Az ilyesmi idővel nagy százalékban csak súlyosbodni fog, amíg nem bízzuk hozzáértőre a gond megoldását. Jusson eszünkbe ez legközelebb, amikor vonakodva tárcsázzuk a rendelő telefonszámát a bejelentkezéshez!
Persze, a fentebb leírtak mellett a legfontosabb, hogy megfelelően gondoskodjuk a szájhigiéniáról. A helyes fogmosás ugyanis csodákra képes, ha tényleg lelkiismeretesen végezzük azt. Naponta legalább kétszer, megfelelő fogkefével, megfelelő fogrémmel tegyük mindezt, és ne feledkezzünk meg a fogselyem használatáról sem!
Ha ehhez még hozzávesszük a rendszeresen fogkőleszedés beiktatását, már mindent megtettünk ép fogaink védelme érdekében. Az igazán nagy figyelemmel végzett fog- és szájápolás pedig minimálisra csökkentheti a fogkőképződést, ez pedig azt jelenti, hogy a fogorvosnak is könnyebb dolga lesz, ha kevesebb fogkövet kell eltávolítania a fogakról. Nem is beszélve arról, hogy mennyivel kevesebb az esélye a fogkő miatt kialakult betegségek megjelenésének.
Honnan tudhatjuk, hogy itt az ideje a fogkő leszedésnek?
Érdemes egy önvizsgálatot tartani időként, hogy mennyire lehet aktuális számunkra a fogkő-eltávolítás. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amivel otthon is könnyű szerrel ellenőrizhetjük, hogy hol is tartunk a fogkőképződés terén.
- ha 6 hónapnál régebben vettünk részt fogorvosi szűrővizsgálaton vagy fogkőleszedésen, nagy eséllyel ismét ideje van egy újabb rendelőlátogatásnak. Még akkor is, ha egyébként semmilyen érezhető vagy szemmel látható panaszunk nincsen. Ekkor a fogorvos ellenőrzi, szükséges-e gondoskodni a fogkő eltávolításáról.
- a fogkő kialakulásának esélyét számos életmód-tényező is növelheti. Ilyen a rendszeres dohányzás, a tejtermékek gyakori fogyasztása, valamint az időnként elfelejtett fogmosások.
- az ellenőrzéshez a nyelvünket is bevethetjük: húzzuk végig a fogsor külső és belső ívén is a fogak és az íny találkozásánál. Ha barázdákat, érdes felszínt érzékelünk, akkor bizony felütötte a fejét a fogkő, így minél előbb érdemes megszabadulni tőle. Következő lépésként jelentkezzünk is be a rendelőbe!
Ultrahangos fogkő eltávolítás
Az ultrahangos fogkő-eltávolítás egyre szélesebb körben elterjedt módszer, sokkal kevésbé kellemetlen, mint a korábbi módszerek.
Bár mindenki szeret minél előbb távozni a fogorvosi székből, a jó munkához ebben az esetben is idő kell.
A fogkő leszedés ideje elsősorban attól függ, hogy mekkora területen terjedt ki, pontosan hol helyezkedik el a fogakon, és a fogkövesedés mértékétől is. Az ultrahangos fogkőleszedés akár egy órát is igénybe vehet, de – mint ahogyan azt már említettük – ez személyenként eltérő lehet.
Tulajdonképpen hogy is néz ki a depurálás?
- Első lépésként állapotfelmérést tesz a doktor, és megkonzultálja a pácienssel, hogy milyen beavatkozásra van szükség a szájüreg állapot alapján. Egyébként a legtöbb fogászati kezelés így kezdődik.
- Ezután következik az ultrahangos fogkő eltávolítás. A fogkő leszedés általában nagyjából egy órát vesz igénybe, azonban ez függ a páciens fogainak állapotától. Az ultrahangos depurátor a problémás helyeken már nem biztos, hogy el tudja távolítani a fogkövet, így kézi eszközökkel egészítheti ki a szakember a kezelést. Csakúgy, mint az íny alatti fogkő esetében.
- A fogak polírozása sem maradhat ki az eljárás lezárásaképpen. A fogkő leszedés után a fogak felszíne érdes marad, így a fogorvos a polírozó kefével és pasztával varázsolja simává a kezelt felületeket.
- Utolsólépésként a szakember tanácsadással látja el a pácienst, különböző módszereket és eszközöket ajánl, melyekkel lassítható a fogkő kialakulásának üteme.
A fogkő egy természetes dolog!
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a legnagyobb odafigyelés mellett és a legnagyobb igényességgel végzett fogápolás mellett is megjelenhet a fogkő. A lényeg tehát, hogy ez nem egy ördögtől való dolog, hiszen mindenki érintett benne.
A legfontosabb, hogy járjunk rendszeresen szűrésre, és sose hagyjuk ki a fogmosást!