Fogúzás után néhány napig fokozottan kell figyelnünk kell arra, hogy mit eszünk, illetve, hogy mit iszunk. Az alábbiakban ezzel kapcsolatban adunk pár hasznos tanácsot.
Kevés olyan ember él a világon, akinek még nem volt szüksége komolyabb fogorvosi beavatkozásra. A foghúzás ezek közül is egy szükséges rossz, és elmondhatjuk, hogy a fogorvos sem szereti: amíg lehet, biztosan megpróbálja megmenteni még a legbajosabb fogat is. Ha azonban azzal segítheti páciensét a legjobban, akkor a fog eltávolítása mellett dönt.
Függetlenül attól, hogy ez egy rutineljárás, fontos követni és betartani néhány orvosi tanácsot, hiszen foghúzás után a legfontosabb, hogy mielőbb visszatérhessen az élet a régi kerékvágásba.
Az alábbiakban olyan tanácsokat foglaltunk össze, amivel jelentősen megkönnyítheted a saját dolgod a lábadozás idejére.
Közvetlenül foghúzás után mikor lehet enni és inni?
Mindenki szeret enni, és az egészséges étkezés az ép test (és nem túlzás, hogy az ép lélek) kulcsa. Arról nem is beszélve, hogy a felépüléshez energiára van szüksége a szervezetnek, amit táplálékból nyerünk.
Szájsebészeti műtét után azonban nem megy minden úgy, mint a karikacsapás: vannak bizonyos ételek, melyeket kerülni kell, más ételeket pedig egyszerűen képtelenek lennénk megenni frissen kihúzott foggal.
Lássuk, mit és meddig érdemes kerülni és betartani!
- Közvetlenül foghúzás után – gondolunk itt az első percekre, órákra – a legjobb, amit tehetünk, hogy megteremtjük azokat a körülményeket a szájüregben, melyek elősegítik a sebgyógyulást. Ez különösen akkor igaz, ha a fogeltávolítás nem sebészi úton történt, tehát nem varrják be a fogínyt. Ekkor a seb fertőzésre érzékeny, tehát étkezés során bizonyos ételeket el kell kerülni a mielőbbi gyógyulás érdekében.
Jó hír, hogy foghúzás után egyből lehet inni!
- De vigyázzunk, öblögetni nem ajánlott! Arra is érdemes figyelni, hogy kerüld a nagyon hideg és a forró folyadékokat is. Tejet, tejszármazékokat tartalmazó italokat szintén érdemes elhagyni a gyógyulás idejére.
- A gyógyulás első, legérzékenyebb szakasza jellemzően 5 napig tart, ebben az időszakban kell a legjobban kímélni a szájüreget a szélsőséges hatásoktól (szélsőséges hőmérséklet, ütések, sport, és bármilyen olyan jellegű tevékenység, ami megerőltető lenne az állkapocs vagy a fogíny számára.)
- Gyakran előfordul, hogy a foghúzást követő 2-3 hétben is fájdalmakkal kell szembenézned: nyugodtan enyhítsd ezeket fájdalomcsillapítóval, amikor szükséges. Az ajánlott mennyiséget ne lépd túl!
Fogműtét utáni étrend. Mit ne egyek?
Ez már egy kicsit bonyolultabb, hiszen vannak olyan ételek, amik átlagos esetben semmilyen gondot nem okoznak az egészséges szervezet számára. Evés tekintetében azonban érdemes szem előtt tartanod, hogy a gyógyulás folyamata nagyban függ attól, mennyire kíméled a szájüreged.
Szájsebészeti beavatkozás után tej fogyasztása kerülendő. De mi a helyzet a többi étellel?
Ezek azok az ételek, melyeket érdemes a fent említett időtartamig, legalább 2-3 napig kerülni:
- Állati eredetű tej, illetve az abból készült termékeket kerüld: egyebek mellett sajtot, tejfölt, joghurtot, vajat, túrót ilyenkor nem ajánlott fogyasztani, hiszen a bennük található baktériumoknak melegágya lehet a friss seb, a fertőzésveszély ilyenkor kiemelten magas.
- Tojás és az abból készült termékek: ezekre is az igaz, ami a tejtermékekre – a baktériumok könnyen találnak maguknak szaporodásra alkalmas helyet a sebes fogínyben.
- Normál esetben a mértékkel fogyasztott alkohollal nincs probléma, de ilyenkor egyáltalán nem ajánlja a fogorvos: értágító hatása miatt különösen az első két napban fontos elkerülni. Ugyanez igaz sajnos a kávéra is.
- A nyers hús fogyasztása ugyanúgy veszélyes ilyenkor: csakúgy, mint a korábban említett étkek, úgy a nyers hús is fertőzésveszélynek teszi ki a gyógyuló fogínyt.
- Kerüld továbbá a magvas ételeket, a borsót, a kukoricát, a ribizlit, és minden mást, melyek termése vagy gyümölcse ezekhez hasonló méretű. Ezek könnyed beleragadhatnak a sebbe, ami akadályozza a gyógyulást.
- A pürésítéssel is légy óvatos! Fájó, sajgó állkapoccsal, ami gyakran napokig is eltarthat, természetes, hogy eszedbe jut: könnyebb lenne például a zöldség- vagy krumplipürét megenni. Ez azonban szintén hátráltatja a fogíny gyógyulását ráadásul a pépes ételek megtapadása sem kedvez a sebünknek.
Általában 4-5 nap után már rendesen lehet táplálkozni. Addig viszont érdemes a fentieket betartani!
De akkor mit egyek foghúzás után?
Summa-summárum, ezeket az ételeket bátran fogyaszthatod!
- Növényi tejből készült élelmiszerek
- Péksütemények
- Piskóta
- Tésztaételek (a tejszínes szószokat kerülni kell!)
- Alaposan átsütött húsok, kis falatokban
- Grillezett zöldségek, húsok
- Levesek és saláták (szintén tejszínes vagy tejes, tejfölös habarás nélkül!)
Fontos, hogy bármit is fogyasztasz az említett ételek közül, nagyon ügyelj rá, hogy ne legyen túl forró, de túl hideg.
legnépszerűbb bejegyzés
Szájban kialakult afta okai és kezelése! Mit tehetünk ellene?
Az afta egy aránylag gyakori megbetegedés, amely a szájüreg nyálkahártyáját érinti. Elsősorban sárgás, szürkésfehér színű fekély,…
Hogyan tartsuk tisztán a sebet?
A foghúzás egyik kellemetlen mellékhatása, hogy gyakran kellemetlen leheletünk lesz. Ez sajnos elég gyakori, de szerencsére a seb gyógyulásával ezek a tünetek csökkenek és el is múlnak.
De mit tehetünk azért, hogy gyorsabban gyógyuljon a szánkban lévő seb?
- Célszerű a sebet tisztítani, de csakis puha fogkefével
- Fogselyem használata javasolt
- A nyelvünkről a lepedékeket minden fogmosás során távolítsuk el
- Lehetőség szerint amíg be nem gyógyul a seb, szájvizet ne használjunk
- Érdemes egy kis ideig a másik oldalon enni
Amit pedig minden körülmények között tarts be:
MINDIG, minden étkezés után moss fogat a foghúzást követő 3 hétben!
Gyakran ismételt kérdések foghúzás után
Mennyi ideig fogok fájdalmat érezni húzás után?
Mivel a foghúzás nagyon komoly szájsebészeti beavatkozás, ami erősen megviseli a szervezetedet, ezért nehéz megmondani, hogy meddig érzünk majd fájdalmat utána. Kisebb beavarkozások után hamarabb elmúlik a fájdalom.
Viszont ha elmúlik az érzéstelenítő hatása és ránktör az erős fájdalom, akkor egyből vehetünk is be az orvos által felírt fájdalomcsillapítóból.
Fogtömés után se ehetek órákig?
Ez régebben tényleg így volt. Ma már sokféle fogtömés létezik. Például a fehér tömés már a fogászati kezelés alatt megköt, így nem kell várni az evéssel.
Foghúzás után a tej fogyasztása tényleg kerülendő?
Komolyabb szájsebészeti beavatkozást követően nem szabad fogyasztani tejtermékeket (pl.: tej, sajt). Ennek oka az, hogy a tejtermékekben vannak olyan baktériumok, amik fertőzést okozhatnak ilyenkor.
Lehet valahogy gyorsítani a sebgyógyulás idején?
Nem és nem is érdemes sürgetni. A testünk pontosan tudja, hogy mennyi időre van szüksége a regenerálódáshoz.
Ha sürgetjük ezt a folyamatot és próbáljuk ezt az időt csökkenteni, akkor csak pont az ellenkezőjét fogjuk elérni.
Legyünk türelmesek. Gyorsan begyógyul a seb magától is.
Érdemes enni fogászati kezelések előtt?
Sőt! Ez nem is kérdés. Mindenképpen együnk fogászati kezelés előtt, függetlenül attól, hogy foghúzásra megyünk vagy fogtömésre.
Ennek több okai is:
- Foghúzás után pár óráig nem érdemes enni
- Alacsony vércukorszintnél jobban izgulunk
- Ha éhesek vagyunk, akkor fokozódik a nyálelválasztás
Foghúzás után lehet dohányozni?
Mint tudjuk a dohányzás káros az egészségre. Nem csak a tüdőnket, hanem például a fogainkat is károsítja. Foghúzás után pedig egyáltalán nem lehet dohányozni. Ha mégse bírnánk ki, akkor annak komoly következményei lehetnek.