A fogfájás sosem jön jókor, mindig egy igen kellemetlen élmény kíséri, és persze mindig pont akkor üti fel a fejét, amikor egyáltalán nem alkalmas, hogy felkeressük a fogorvost. Az heveny fogfájdalmaknak számos oka lehet – mi most a foggyulladás kiváltó okairól, tüneteiről és gyulladt fog otthoni kezeléséről kínálunk egy összefoglalót.
Bár mindkettő rendkívül fájdalmas lehet, a gyulladt fogat nem szabad összekeverni a fogínygyulladással, ugyanis teljesen máson alapul a két kórkép.
A gyulladt fog esetében a fog belsejéből, a gyökér közeléből indul a gyulladás, míg utóbbinál a fertőzés az így irányából halad a fog belső részei felé. Emiatt a két fogfájdalom „milyensége” is különbözhet, illetve a két problémát is külön-külön kezeléssel lehet kúrálni.
Hogyan alakul ki a foggyulladás?
Fogaink, ínyünk rendszeresen néznek szembe káros baktériumokkal, ám ezek egy részét észre sem vesszük, mert a szervezet megoldja a gondot, mielőtt tudomásunkra jutna.
A gond akkor következik be, ha a fog elveszíti a védekezőképességét, így a korokozók könnyebben be tudnak jutni a fog belsejébe. Itt aztán minden körülmény adott, hogy elszaporodjanak, és a gyulladás kialakulásával megkeserítsék a páciens életét – legalábbis addig, amíg a beteg nem jut el a fogorvosi rendelőbe.
A gyulladás mértéke is változó lehet: súlyos esetben akár a fog egészét is veszélyezteti egy ilyen fertőzés, a kór egészen a fog gyökeréig behatolhat.
Azon túl, hogy ez rendkívül fájdalmas, kialakulhat tályog, gennyesedés is.
Ez általában az elhalt fehérvérsejteket, sejtmaradványokat, baktériumokat tartalmaz.
A foggyulladás okai
A foggyulladásnak – csakúgy, mint a fogfájásnak – számos oka lehet, egyik leggyakoribbként tartják számon a fogszuvasodást.
- A szuvas – vagy a köznyelvben „lyukas” fogként emlegetett – fogon olyan mély sérülés keletkezik, hogy a korokozók különösebb fejtörés nélkül bejuthatnak a fogbélbe, és elkezdhetik gyulladást okozó ténykedésüket. A fájdalom ilyenkor egy rendkívül széles skálán foglal helyet valahol, de az biztos, hogy a páciens megérzi, hogy valami nem stimmel. A fogbél akár teljesen elhalhat, vagy végérvényesen károsodhat, ha ilyen jellegű gyulladás áll fent.
- Az ominózus foggyulladás története itt azonban még nem ér véget, hiszen könnyedén továbbterjedhetnek a szorgalmas baktériumok. Ha az íny vagy a foggyökér irányába vándorolnak, könnyűszerrel képződhet tályog az elhalt szövetekből, valamint azokból az elpusztult fehérvérsejtekből, melyek éppen a mi egészségünk védelmében harcoltak a fertőzéssel szemben a frontvonalon.
- Ebben a ligában játszik a fog sérülése is, egy rosszul beállított korona vagy tömés úgyszintén. Ha utóbbi kettő túl közel kerül a fogbélhez, egész egyszerűen ingerelni kezdi, és máris kialakulhat egy foggyulladás. Csakúgy, mint a rendszeres fogcsikorgatás esetében.
- A tályogos foggyulladás többnyire olyan fogak esetében alakul ki, melyek hátrébb vannak, és egész egyszerűen nehezebb őket alaposan megtisztítani. Persze itt az is közrejátszik, hogyha a hátsó fogak valamelyikén sérülés keletkezik, nehezebben vesszük észre, s máris zöld utat adtunk a foggyulladást okozó baktériumoknak. Ebből kifolyólag tehát soha ne feledkezzünk meg az alapos és rendszeres fogmosásról sem, hiszen ezzel megmenthetjük, illetve meghosszabbíthatjuk rágószerveink életét. Tegyük hozzá azért, hogy ekkor még nem beszéltünk a rengeteg kellemetlenség megspórolásáról, amit egy fájós fog tud okozni.
- bölcsességfog okozta gyulladás is kialakulhat
Gyulladt fog mellékhatásai és tünetei
A szakemberek abban egyetértenek, hogy a beteg biztosan észreveszi valamilyen úton-módon, hogy valamiféle rendellenesség alakult ki a szájüregben, hiszen a foggyulladás minden esetben valamilyen szintű fájdalommal jár.
Vegyük sorra tehát az egyéb tüneteket is:
- Az érintett fogak elszíneződnek, a szürkés árnyalat kifejezetten jellemző és árulkodó jel lehet ilyenkor. Ennek az az oka, hogy az elhaló fogbél melléktermékei átvándorolhatnak a fog porózus rétegeibe, ezzel adva egy más tónust az érintett fogaknak.
- A fog és környéke nyomásra rendkívül érzékenyen reagál. Kellemetlen, ha eszünk, de az is, ha hideg, vagy túl forró folyadékot vagy ételt veszünk magunkhoz.
- A szúró és/vagy pulzáló fájdalmon időnként már a fájdalomcsillapító sem segít, emiatt gyakran az alvás és a pihenés is meghiúsulhat.
- A gyulladás mértékétől függően az arc és az állkapocs is bedagadhat, valamint gennyel telt zacskók képződhetnek a beteg fog közelében, az ínyen. Ez olykor kifakadhat.
- A tályogos gyulladás további mellékhatása a kellemetlen lehelet és az állandósult rossz szájíz.
Fontos itt megjegyezni:
nem biztos, hogy mindenkinél minden tünet jelentkezhet.
Könnyen előfordulhat, hogy az érintett fogban egyszerűen elhalnak az idegek, így változik az érzékelésünk is az adott gyulladt területtel kapcsolatban.
Kövessen minket Facebook is!
A gyulladt fog kezelése a rendelőben
Az első lépés – mint minden fogászati beavatkozás esetében – az érintett terület alapos megtisztítása. Ezután veszi célba a fogorvos a gyulladást okozó baktériumokat, hiszen ahhoz, hogy kezelni lehessen egy fogbetegséget, először a gyulladást kell megszüntetni.
A kórokozókat szájon át szedhető gyógyszerekkel lehet hatékonyan kiirtani. Miután a gyulladás megszűnt, jöhet a gyökérkezelés. ennek célja, hogy a még ép foggyökeret megóvják a további fertőzésektől.
Gyulladt fog kihúzása
Gyulladt fogat sosem húznak ki. Először a fogorvos mindent megtesz azért, hogy lelohassza a gyulladást, és ha úgy ítéli meg, hogy már nem lehet megmenteni a fogat semmilyen kezeléssel, a fog kihúzása mellett dönt.
Begyulladt fog hatása a szervezetre
Mint ahogyan minden más betegségnél, úgy a fogakat érintő elváltozásoknál is komoly esély van arra, hogy kezeletlen tünetek esetében bizony szövődmények alakulhatnak ki.
Ha a gyulladást nem kezelik időben, a következőkkel számolhat a páciens:
- A gyulladás átterjedhet az állkapocsra, valamint a nyak vagy a fej egyéb területeire is.
- Létrejöhetnek duzzanatok, melyek súlyos esetben akár a légutakat is elzárhatják, ezzel a páciens életét is veszélyeztetve.
- A fertőzés akár szepszist, azaz vérmérgezést is okozhat.
Foggyulladás otthoni kezelése
Gyulladt fog borogatása
A hideg, hűvös, vagy jeges borogatás segíthet kissé a fájós terület érzéstelenítésében, a fogfájás enyhítésében. Jó szolgálatot tehet ilyenkor a fagyasztóból előhalászott mirelit borsó: a hideg hatására összehúzódnak az erek, ez lassítja a véráramlást, ami végül enyhítheti a fájdalmat. Előnye, hogy rendkívül egyszerű alkalmazni ezt a praktikát, hátránya, hogy igencsak ideiglenes megoldást nyújt a problémára. Arra azonban érdemes figyelni, hogy ne okozzunk fagyási sérüléseket az arc érintett területén.
Öblögetés
A langyos, sós vizes öblögetés kitűnően pucolja a fogrepedésekben maradt ételdarabokat, szennyeződéseket. A só hatására csökkenhet a duzzanat, ez elősegítheti a gyógyulást. A recept is rendkívül egyszerű: adjunk egy pohár meleg vízhez egy teáskanál sót, majd öblögessünk az oldattal nagyjából fél percig. A folyamat bármeddig ismételhető, kárt nem okozunk vele súlyos gyulladás esetén sem. Előnye, hogy ez is igen egyszerűen alkalmazható, hátránya, hogy eléggé helyhezkötött módszer.
Fájdalomcsillapító tabletták
Átmeneti enyhülést hozhat a szájon át alkalmazható jó öreg fájdalomcsillapító. A vény nélkül kapható tabletták, mint például az ibuprofen- vagy paracetamol-tartalmú készítmények.
Fokhagyma
A fokhagyma méltán híres gyógyászatban is gyakran alkalmazott növény. Nagyanyáink gyakorlatilag mindenféle panaszra ezt ajánlották, és garantálták, hogy működni fog. a népi gyógyászat ugyanakkor tényleg sok kincset rejt a fogápolást illetően is. A konyhakerti apróság olyan kénvegyületet tartalmaz, melynek erős antibakteriális hatása van, így segíthet felvenni a harcot a fog környékén lebzselő baktériumokkal. A fokhagyma mindezek mellett torokgyulladásra és megfázására is kiváló gyógyszer lehet.
Fogfájás esetén zúzzunk össze egy-két gerezd foghagymát, keverjük össze sóval, és kenjük az érintett fogra. Előnye, hogy gyors és hatásos segítség lehet, hátránya, hogy elég kellemetlen illatú lesz tőle a leheletünk.
Teák, füvek alkalmazása
A borsmenta tea, a szegfűszeg és a menta is mind kiváló nyugtató és görcsoldó hatással bírnak, antibakteriális hatásuk révén jó átmeneti segítséget nyújthatnak a fogfájásban. Főzzünk borsmenta teát, hagyjuk állni 20 percig, majd ugyanúgy öblögessünk vele, mint a sós vizes oldattal. Hidegen és melegen is jó hatása lehet. Előnye, hogy hamar alkalmazható, hátránya, hogy szintén eléggé helyhez kötött módszer. Hasonló a kakukkfű is, ha fájdalomcsillapításról van szó: a kakukkfűben megtalálható timol nevű vegyület erős antiszeptikus tulajdonságokkal bír. 1 csepp kakukkfű olaj egy pohár vízben elkeverve remek öblögető folyadék lehet.
Aloe Vera
Gyógyhatásait tekintve az aloe vera az egyik legkiválóbb növény, antibakteriális tulajdonságai miatt számos területen használják gyógyászati célokra, a szépségiparban, de még turmixok, üdítők ízesítésére is. Nagyáruházakban is lehet kapni egy-egy növénydarabot, melyet hosszában félbevágva juthatunk hozzá a zselé anyaghoz. Ezt kenjük fel az érintett területre óvatosan masszírozgassuk, és hagyjuk hatni!
Mikor kell fogorvoshoz fordulni?
Nagyon egyszerű a válasz: legkevesebb félévente, valamint minden olyan esetben, amikor rendellenességet észlelünk a fogaink tájékán. Ha így teszünk, jó eséllyel sosem lesz komoly fogászati betegségünk!