Legtöbbünk hófehér fogakra vágyik, és bár az életmódunk ennek sokszor keresztbe tesz, azért szerencsére van megoldás. A fogfehérítés már bárki számára elérhető kezelés, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy a rendelőben végezhető beavatkozásnak már van kényelmes, biztonságos otthoni megfelelője is.
No de mi a különbség? Melyik a jobb és miért? Összefoglalónkban igyekszünk megválaszolni minden olyan kérdést, ami a páciensekben felmerülhet a fogfehérítéssel kapcsolatban.
Ahogyan azt már a fentiekben említettük, a fogfehérítés otthon és a fogorvosi rendelőben is végezhető. Amit azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az otthoni fogfehérítés sem történhet szakember felügyelete nélkül, hiszen ezen múlhat a kezelés biztonsága és tartóssága is.
Az otthon végzett fogfehérítés általában nem jár fájdalommal.
Mitől lesznek sárgák a fogak?
Tévhit, hogy mindenki hófehér fogakkal látja meg a napvilágot. Két okból sem helytálló ez a feltételezés. Az egyik, hogy normál esetben tejfogainkat elveszítjük, mire fogfehérítésre kerülne a sor, a másik, hogy sokunk alapvető fogárnyalatát a genetika diktálja. Mindettől függetlenül rengeteget tehetünk fogaink fehérségéért a mindennapokban is. Hogyan színeződnek el a fogak mégis?
A fogak színét úgynevezett pigmentszemcsék határozzák meg. Ezek a fogzománcban és az alatta lévő foganyagban foglalják el helyüket, nekik köszönhetjük a fogaink színezetét.
A külső tényezők is rendkívüli befolyással lehetnek fogainkra, azok színére. Lássunk néhányat ezek közül!
- A fogakra lerakódó lepedék okozhat sárgás elszíneződést, különösen akkor, ha nem történik meg rendszeresen a fogmosás.
- A tartósan fogfelszínen maradó lepedék egykettőre fogkövet idéz elő, ami szintén igen kellemetlen, sárgás-barnás elszíneződést okozhat, ami amellett, hogy a legkevésbé sem esztétikus, fogbetegségek melegágyát jelenti.
- A feketekávé, a tea, vagy a cékla gyakori fogyasztása is negatív befolyással van a fogak árnyalatára.
- A sorból sosem hagyhatjuk ki a dohányzást: a cigarettafüstben található anyagok hatására néhány év alatt észrevehetően válik egyre sárgábbá a dohányos fogfelszíne.
Házi fogfehérítés! Otthon is lehetséges!
A fogfehérítés otthon is lehetséges, hiszen számos tippel és trükkel lát el az internet minket, a szódabikarbónás-epres megoldástól egészen a banánhéjjal való fog-dörzsölgetésig.
Kényes téma ez, hiszen bár tény, hogy ezek a megoldások rendkívül költséghatékonyak, legalább annyira hatástalanok is, ha nem megfelelően alkalmazzuk a házilag összerittyentett keverékeket.
Mi több, így egyenes út vezethet a fogfelszín károsodásához!
A savas, szemcsés, durva anyagok bizony rongálhatják a fogzománcot. Innen pedig már csak egy lépés a rendszeres vendégeskedés a fogorvosi rendelőben.
Házi fogfehérítési tippek
Ezzel együtt azonban lehetséges az otthoni fogfehérítés, hiszen minden eszköz adott hozzá.
Fontos kiemelni, hogy a fogorvos ebben az esetben is a barátunk, forduljunk hozzá bátran segítségért!
A fogdoktor először lenyomatot készít a fogsorunkról, ennek alapján készítik el a rendelőben az otthoni éjszakai fogfehérítő sínt.
Ebben a sínben foglal helyet a később az a fogfehérítő anyag, amit szintén a fogorvostól tudunk beszerezni. Érdemes a fogfehérítő anyaggal teli sínnel álomra hajtani a fejünket, hiszen míg mi pihenünk, addig a szer dolgozik, hogy mi kipihenten és napról napra világosabb fogakkal ébredjünk reggelente.
Milyen előnyei vannak az otthoni fogfehérítésnek?
A fogak nem lesznek hirtelen érzékenyek, szemben a rendelőben végzett fogfehérítéssel.
Másodsorban megkímélhetjük magunkat és környezetünket a hirtelen természetellenesen fehérré váló fogsorunktól, mivel a fehérítés mértéke kontrollálható.
Nem utolsó sorban pedig rendkívül kényelmes, szinte észre sem vesszük, és már túl is vagyunk rajta.
Fogfehérítés rendelőben
A fogorvosi rendelőben végzett fogfehérítés némileg különbözik az otthoni megoldástól. Ez ugyan gyorsabb eredménnyel jár, rövid ideig fogérzékenység, sőt még némi fájdalom is tapasztalható olykor.
Hogyan zajlik tehát a fogfehérítés a rendelőben?
- Első lépésként eltávolítja a fogkövet a fogorvos, enélkül ugyanis el se kezdheti a beavatkozást. Ezentúl ellátja a szuvas fogakat, kijavítja a rosszul záró töméseket. Hívhatjuk az előkészítést akár „nagygenerálnak” is, hiszen ilyenkor aztán mindent helyrerak a doktor, amit csak lehet, és amit csak szükséges ahhoz, hogy véghezvihesse a fogfehérítést. Az előkészítő kezelés része, hogy az alsó és felső fogínyre fogvédő anyagot visz fel a szakember, ezzel óvja meg a fogfehérítő anyagtól az érzékeny fogínyt.
- Most következik a fogfehérítés. Az említett fogfehérítő anyaggal befedi a doktor a fogak felszínét. A kémiai folyamat során a kemikáliára reagál a fogakat elszínező anyag. A fehérítőben lévő iniciátor UV hatására aktiválódik, z oxidációnak köszönhetően a fogak elszíneződését okozó kromogének kémiai és optikai tulajdonságai változnak. Így válik a fogsor fehérré!
- A kezelés azzal zárul, hogy az összes vegyszert eltávolítják a fogsorról és a lágyszövetekről.
Az orvosi fogfehérítés előnyei
Az otthoni fogfehérítéssel szemben a rendelőben történő fogfehérítés mindössze 1-2 órát vesz igénybe.
Az éjszakai fogfehérítés nemritkán 9-10 napba telik, mire látható eredményekkel szolgál. Azonnali, látványos változást ígér, amihez ráadásul folyamatos orvosi felügyelet vezet, emiatt rendkívül biztonságos is. Hatása évekig is eltarthat, ez azonban függ a fogfehérítést követő szokásoktól is. Erre a későbbiekben térünk ki.
Fogfehérítés után mire kell figyelni?
A minél tartósabb eredmény érdekében érdemes szem előtt tartani néhány alapvető szabályt.
A kezelés után legalább három napig jó, h tartózkodunk az erősen színező élelmiszerektől és italoktól. Ilyenek lehetnek a kávé, a tea, a vörösbor, az erdei gyümölcsök, de hasonlóképpen kellene a dohányzáshoz is hozzáállni.
A rúzs használatát szintén nem előnyös erre az időszakra mellőzni.
Minél tovább kerüljük a „rizikós” ételeket, italokat és szokásokat, annál tovább tarthat a fehérítés hatása.
A minimum három nap után úgy fogyasszuk az említett táplálékokat, hogy utánuk lehetőség szerint egy-két korty vízzel tudjunk öblögetni. Ezzel csökkenthetjük azok színező hatását.
Fogfehérítés árak – milyen költséggel számolhatunk?
Mint ahogyan a fogászati beavatkozások többsége, úgy a fogfehérítés sem tartozik a legolcsóbb mulatságok közé, azonban ha körültekintőek vagyunk, hatását hosszasan élvezhetjük.
Az otthon végezhető fogfehérítések ára 50-70 ezer forint körül mozog, ebbe beletartozik a fogorvosi kontroll, a fogfehérítő anyag és persze az éjszakai sín ár is.
A rendelőben végzett fogfehérítés ára a legtöbb helyen 100 ezer forint körül mozog, sőt a lézeres fogfehérítés akár a 150 ezer forintot is elérheti.
Pár tévhit a fogfehérítésről
A fogfehérítés roncsolja a fogainkat.
Mivel a fogfehérítő eljárás során nem a zománc belső szerkezetét piszkáljuk meg, így ez tévhitnek minősül. A fehérítő gél ugyanis fény hatására lebomlik, a felszabaduló oxigén pedig eltakarítja a fogzománc mikrobarázdáiban megtelepedett lepedéket. Ettől válik a fog világosabbá!
Gyorsabban romlik a fogak állapota a fogfehérítés miatt.
Mivel nem sérti a fogzománc szerkezetét a fogfehérítés technológiája, így nem is sérti meg a fogakat, hogy aztán azoknak romolni kezdjen az állapota. A kezelést követően nem ritka, hogy simább és keményebb felszín alakul ki a fogsoron, így sokkal hatékonyabb lehet a fogmosás is. Ha valóban igaz lenne a károsodás, barázdáltabbnak, érdesebbnek éreznénk fogaink felszínét a fogfehérítés után.
Felesleges a fogfehérítés, mert rendszeres fogmosással megőrizhető vagy akár vissza is állítható a fogak fehérsége.
A rendszeres fogmosás bár rettentően fontos, mégsem elegendő, hogy minden lerakódást és elszíneződést eltávolítsunk. Alapos és mindennapos fogmosás ellenére is kialakul a fogkő, ami a baktériumok táptalaja és ezáltal fogbetegségek táptalaja lehet, ami hosszútávon akár a fogak elvesztését is eredményezheti. A fogorvos viszont a fogfehérítés előtt dentálhigiénés kezelést végez, ezzel készíti elő a fogsort a fehérítő kezelésre. Ez azt jelenti, hogy az apró tömési hibákat kijavítja, a szuvasodást megszünteti, a fogkövet pedig eltávolítja a fogainkról.
Így nemcsak ragyogóbb mosollyal, de egészségesebb fogsorral is távozhatunk a rendelőből.
A fehérítőfogkrémek is ugyanúgy fehérítik a fogakat, mint a kezelések.
A valós tapasztalatok alapján nem történt még olyan, hogy hasonló hatást lehetett volna elérni fehérítő fogkrém rendszeres használata mellett, mint amilyet egy fehérítő kezelés kínál. Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy a fogérzékenységek nagy százalékáért lehetnek felelősek ezek a készítmények.
Házi praktikákkal sokkal kíméletesebben szabadulhatunk meg a fogakat érintő szennyeződésektől, elszíneződésektől.
Rengeteg tippet és trükköt olvashatunk az interneten a házi fogfehérítéssel összefüggésben, azonban sokszor ezek inkább károsak fogink egészségére, mintsem hasznosak lennének. Az otthoni próbálkozásért gyakran nagy árat kell fizetni, hiszen képesek akár visszafordíthatatlan károkat okozni a fogzománcban az ilyen beavatkozások. Biztos – és biztonságos – eredményre csakis fogorvosi segítséggel számíthatunk!
Gyakori kérdések fogfehérítéssel kapcsolatban
Hány éves kortól ajánlják a fogfehérítést?
A szakemberek azt tanácsolják, hogy 18 éves kor felett érdemes először fogfehérítés alá vetni magunkat, de indokolt esetben szülői beleegyezéssel korábban is végezhető ilyen kezelés.
Mi jelent az, ha belső fogfehérítést végeznek?
Ilyesmit kizárólag gyökérkezelt fogak esetében végeznek a fogorvosok. A gyökérkezet fogak gyakran sötétebb, szürkésebb árnyalatot mutatnak, ez pedig nem túl esztétikus. Ekkor a különleges fehérítőanyag van a páciens segítéségére, amit a fog belsejébe juttatva ideiglenes töméssel zár le fogdoktor. A kezelést 2-3 alkalommal megismétlik a rendelőben, ez pedig már elegendő szokott lenni ahhoz, hogy megszűnjön a színeltérés a gyökérkezelt fog és a fogsor többi része között.
Fájdalmas-e a fogfehérítés?
Az otthoni fogfehérítés fájdalommentes, míg a rendelőben végzett eljáráshoz társulhat némi fájdalom. Ez utóbbi azonban csak átmeneti, a kezelés természetéből adódik, de 1-2 nap után teljesen megszűnik. Ehhez hozzájárul a fogérzékenységet csökkentők paszta használata is.
Érdemes-e tehát beruházni a fogfehérítésre?
Igen, mindenféleképpen. Nemcsak szebb lesz a mosolyunk és magabiztosabb a megjelenésünk, de olyan alapos fogászati kezelésen esünk így túl, aminek hála sokáig élvezhetjük még egészséges fogsorunk előnyeit.