A fogbetegségek nagyon kellemetlenek tudnak lenni. Legyen szó fogszuvasodásról, fogínybetegségről vagy fogcsikorgatásról, mindegyik komoly gondot tud okozni. A kialakulásuk okai persze sokfélék lehetnek, nem csak a helytelen fogápolás, de akár lelki tényezői is lehetnek.
Fogbetegséget a genetikai hajlamtól a helytelen táplálkozásig sok minden okozhat, akár még a stressz is. Bizony, sokan nem is gondolnák, hogy a lelki eredetű betegségek akár fogproblémákban is manifesztálódhatnak, pedig így van.
Ha nem vagyunk rendben lelkileg, az kihat a testünkre is.
Számos példa van erre. A szorongás vagy a depresszió nem csak lehangoltságot vagy fáradtságot okozhat, de akár fejfájást, étvágytalanságot, szédülést, de akár még hátfájást is.
Szinte minden lelki eredetű betegségnek vannak fizikai tünetei is, melyek segítenek a diagnózis felállításában.
Egyes betegségek esetén a fogproblémák is jelezhetik a bajt. A tüneti kezelésen túl, mindig érdemes a dolgok mélyére ásni, és ha valóban lelki gond okozza a fizikai tüneteke, a kiváltó okot kezelni, mert így a többi problémánk is könnyebben megoldódhat.
Fogbetegségek lelki okai! Tényleg van ilyen?
A fejfájás vagy a szédülés általános tünet, ezeket hamarabb azonosítják a lelki bajokkal, mint a fogfájást vagy az fogérzékenységet, pedig a stressz ilyen jellegű problémákban is megmutatkozhat.
A leggyakoribb az éjszakai fogcsikorgatás, ami a leggyakoribb esetekben lelki gondod takar.
Persze vannak népi hiedelmek, melyek arról szólnak, hogy a fogak határt képeznek a külső és belső valóság között. Hogy a metszőfogak fájdalma egy eldöntendő kérdés miatt fájnak, hogy a szemfogak a döntésképtelenség esetén, míg az őrlők a döntésekkel kapcsolatos érzéseink miatt betegedhetnek meg.
Ez régi hiedelmek, ugyanakkor van némi alapjuk.
Bár tudományos tény nincs a fenti állításokra, de a stressz például igenis okoz fogfájást vagy fogcsikorgást, amit egy nehezen meghozható döntés is kiválthat.
Az orvosi szakma is egyre többet foglalkozik ezzel a kérdéssel, hiszen köztudomású, hogy a stressz képes olyan folyamatokat elindítani az emberi szervezetben, ami szájüregi problémákhoz vezethet.
Leggyakoribb fogászati betegségek lelki eredetű okai
A lelki eredetű megbetegedések sokfélék lehetnek, ugyanakkor a fogbetegségek tekintetében a stressz az elsődleges faktor, ami a kialakulásukhoz vezethet.
Okozhat fogszuvasodást, fogínyvérzést, és éjszakai fogcsikorgatást is. Sokan belemagyarázásnak gondolják, pedig a stressz a testben komoly változásokat tud okozni.
Például refluxot, ami gyomorsav túltermelődéssel jár, és a tünetek között a fogak romlása is szerepel. Ebben az esetben nem csak a refluxot szokták kezelni, hanem annak kiváltó okait, ami a legtöbb esetben lelki eredetű. Ha ez a kiváltó ok megszűnik, akkor a reflux is, és közvetetten a fogproblémák is.
De nem csak a stressz okozhat fogproblémát. A depresszió is járhat olyan testi tünetekkel, melyek közvetetten fogszuvasodást vagy fogfájást okozhatnak, bár ez nem annyira elterjedt, mint a stressz okozta fogproblémák.
Általánosságban elmondhat, hogyha egy lelki betegség hatással van a gyomorra vagy akár a hormonháztartásunkra, akkor a szájüregi megbetegedéshez is vezethet. Ez persze így nagyon általános, de ha konkrét kiváltó okot keresünk, akkor a stressz az elsődleges forrás.
Lelki eredetű fogfájás
A fogak sok minden miatt fájhatnak. A legtöbb fogászati probléma tünete a fogfájás, de stressz önmagában is okozhat ilyen tünetet.
A megoldatlannak tűnő problémák, a döntésképtelenség vagy a gondoktól való félelem megnyilvánulhat heves fájdalomban, ami okozhat fejfájást, hátfájást, de akár fogfájást is. Az ilyen jellegű panaszok oka nem mindig derülnek.
A fogorvosok a fájdalom okát sok egyéb betegséggel is magyarázhatják, de ha nincs más kiváltó tényező, akkor a lelki gondok is felmerülhetnek.
Az ilyen fájdalomra a tüneti kezelésen túl csak akkor lesz tartós megoldás, ha lelki eredetű gond is megoldódik.
Ha csak egy adott szituáció okozz a stresszt, ennél fogva a fájdalmat, akkor, ha megszűnik a gond, a fájdalom is el fog múlni. Persze a fogfájást úgyis okozhatja lelki gond, ha valamilyen más szájüregi betegség tünete. Például a fogszuvasodásé.
Fogszuvasodás – nem csak a helytelen fogápolástól lehet
Bár nagyon elterjedt álláspont, hogy a fogszuvasodást csakis a helytelen fogápolás okozhatja, mégis ennél jóval árnyaltabb a kép.
A helytelen táplálkozás legalább akkora gondot tud okozni, de a genetika is. Emellett persze a stressz is egy komoly tényező, amit szintén érdemes számításba venni. Ez a fogprobléma ugyanis szoros összefüggésben van a száj HP értékével. A PH érték változását közvetlenül is okozhatja a stressz, de a gyakoribb, hogy a gyomoreredetű problémák fő kiváltója, ami szintén befolyással van a száj PH értékére.
Az állandó stressz gyomorsav túltengést, sőt refluxot okozhat, ami a gyomorsav szintjének megemelkedésével, rosszabb esetben öklendezéssel, és hányással jár, ez pedig a száj PH értékének megváltozásához vezet. A gyomorsav felmarja a zománcot, ami így könnyebben elkopik, és nem csak fogfájás, de fogszuvasodás is kialakulhat.
legnépszerűbb bejegyzés
Szájban kialakult afta okai és kezelése! Mit tehetünk ellene?
Az afta egy aránylag gyakori megbetegedés, amely a szájüreg nyálkahártyáját érinti. Elsősorban sárgás, szürkésfehér színű fekély,…
Fogcsikorgatás leggyakoribb oka a stressz
A fogcsikorgás ugyan nem hangzik olyan vészes problémának, pedig igen komoly fogbetegségről van szó. Alvászavarokkal, fogérzékenységgel, fej –és fülfájással járhat, amit vagy a fogak rendellenes helyzete vagy a stressz vált ki.
A fogcsikorgás főként alvás közben jelentkezik, a beteg annyira összeszorítja a fogát, hogy a nagy erőbehatásnak köszönhetően a zománc is sérülhet, főleg, ha hosszan tartó állapotról van szó. Ha ezzel a problémával találkozunk, akkor első körben a fogainkat kell rendbe hozatni.
Ezért is javasolják a rendszeres fogászati szűrést, mert mi magunk nem biztos, hogy észlelni fogjuk a tüneteket, viszont a fogorvos észre fogja venni időben a bajt, és segíthet.
Első körben a fogakat szokták rendbe tenni, tömések, illetve hidak cseréjével, esetleges foghúzással, vagy fogszabályzóval, de akár fogcsikorgatás elleni sínnel.
Emellett a fogorvosunk rá fog kérdezni a lelki problémákra is, mert ha a fogak rendbetétele után még mindig fennáll a probléma, akkor azt nagy valószínűséggel a stressz okozza, és ha megszűnik a kiváltó tényező, a betegség is követni fogja.
Fogkő és a stressz kapcsolata
A stressz hatására fogkő is kialakulhat. Ez a tünet belső agressziót jelezhet, amit nem tudunk huzamosabb ideig elnyomni, és újra meg újra visszatér.
Ha valami dühít minket, és visszafogjuk magunkat, összeszorítjuk az állkapcsunkat, ami hasonlóan a fogcsikorgatáshoz megterheli a fogakat, a foggyökeret, és a fogínyt is. Ha a fogíny terhelésnek van kitéve, érzékennyé, vérzékennyé válhat, amit a fogkő tovább ronthat. A belső lázadás, az elfojtott érzelmek stresszhez vezethetnek.
Fogínygyulladás lelki okai
A fogíny gyulladását azonban nem csak az elfojtott indulatokkal magyarázzák. A lelki eredetű panaszok hatással vannak az immunrendszerünkre, és ha a szervezetünk védekezőképessége csökken, akkor a gyulladásokra is fogékonyabban leszünk.
Ha pedig már eleve probléma van az ínyünkkel, akkor egy stresszes vagy egy depressziós állapot tovább ronthatja a tüneteinket, és fogínygyulladást okozhat.
Milyen megoldások léteznek ezekre a lelki fogbetegségekre?
Hogy elkerüljük a szájüregi megbetegedéseket, fontos a rendszeres fogászati vizsgálat.
A fogorvos nemcsak a fogbetegségeket tudja gyógyítani, segíthet feltárni, hogy a panaszunknak köze lehet-e a lelki gondjainkhoz.
Elsősorban mindenképp a tünetet fogja tudni kezelni, a fogszuvasodást töméssel, az ínybetegséget a fogak megfelelő védelmével vagy eltávolításával, a fogcsikorgást pedig sínnel.
Ha komoly lelki gonddal küzdünk, a fogainkon látszani fog, és bár a fogorvos csak a szájüregi problémákat fogja tudni orvosolni, segítséget nyújthat a valódi probléma feltárásban, és a megfelelő szakemberhez irányíthat minket.
A stressz leküzdéséhez nem feltétlen lesz szükségünk külső segítségre.
Segíthet egy kiadós beszélgetés a barátokkal, vagy az életmódunkon történő változtatás, de a jóga vagy pár relaxációs gyakorlat is.
A lényeg, hogy elfogadjuk magunkat, el tudjuk engedni a problémákat, és szembe tudjunk nézni a félelmeinkkel.
Persze előfordulhat, hogy szakember bevonása a legjobb döntés. Nagyon fontos, hogy ne csak a tüneteket, a szájüregi betegségeket kezeljük, hanem a kiváltó okot is.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Egészséges fogak titka. Így legyen szép fogsorod könnyen!
Úgy tartják, hogy a mosoly a legszebb ajándék, amit adhatunk valakinek. Azonban nincs annál rosszabb, mint…
Fogfájás okai és csillapítása házilag. Brutális fogfájás ellen ezt tedd
A fogfájás az egyik legrosszabb dolog. Hirtelen és váratlanul jön és csak kapkodjuk a fejünket, hogy…
Fogínygyulladás okai, tünetei és kezelése akár házilag is
A fogínygyulladásnak számos oka lehet, és még az is elképzelhető, hogy sokáig észre sem vesszük kialakulását.…