A fogainkat szép fehéren szeretjük, és meg is teszünk mindet, ennek megtartása érdekében. Előfordul azonban, hogy a fehér szín is zavar minket. No, nem az egyenletes fehérségről van szó, hanem amikor fehér foltok formájában jelentkezik a fogon. Sajnos ez egyáltalán nem ritka jelenség.
Nézegetjük, gondolkodunk, hogy vajon mi okozhatja, hiszen a fogaink nem rosszak, nem szuvasak, mégis ott vannak a fogainkon ezek a zavaró foltok. De miért?
Egyáltalán baj, hogy ott vannak? És hogyan tudunk tőlük megszabadulni?
Ahhoz, hogy ezekre a kérdésekre választ kaphassunk, először is tisztában kell lennünk a fogak felépítésével. A fogzománc senki számára nem lehet ismeretlen fogalom.
A fogzománc látja el a fog belső alkotóinak védelmét.
Legyen szó mechanikai sérülésekről, baktériumokról, vagy külső, mondjuk hideg vagy meleg ingerekről.
Előfordul azonban, hogy ezt a védelmet nem tudja tökéletesen ellátni, ennek genetikai, fejlődési vagy életmódbeli okai is lehetnek. Ez a betegség hypoplasia, és sárga vagy épp fehér foltok formájában nyilvánul meg leggyakrabban.
A fog elszíneződése komoly problémát jelenthet!
Számtalan oka lehet a fogaink elszíneződésének. Néha csak ideiglenesen festik be valamilyen ételek vagy italok, de amikor tartósan tűnik el a hófehér ragyogás, akkor már tennünk kell ellene.
Sárga színű elszíneződés a fogon
A leggyakrabban a sárga színű fogak miatt szégyenkezünk, ám nem csak esztétikai problémát jelentenek ezek az elszíneződések, hanem komoly fogbetegségek előjelei vagy tünetei is lehetnek.
A sárga fogak kialakulásához vezethet genetikai hajlam, gyógyszer szedés, fogtömés vagy pótlás, de nem megfelelő táplálkozás, dohányzás, esetleg túlzott kávé vagy tea fogyasztás is.
Barna színű foltok megjelenése a fogon
A másik nagy problémát a fogakon megjelenő barna foltok jelentik, melyek akár teljesen be is feketedhetnek az idő múlásával, ha nem kezeltetjük őket azonnal. Akárcsak a sárga fogaknál, a barna és fekete foltoknál is az ételek és italok a fő kiváltó okai az egészségkárosító hatást kifejtő csúnya flekkeknek. Természetesen a nikotin és a kávé is rásegít ezen foltok egyre erősödő látványához.
A különböző elszíneződések (legyen szó akár sárga, barna, fekete vagy éppen fehér) olyan betegségekkel párosulnak mint a fogkő és a fogszuvasodás. Innen pedig egyenes út visz a lyukakhoz és más fogágyi megbetegedésekhez, melyek akár a fogaink elvesztéséhez is vezethetnek.
Ezért érdemes minél előbb fogkő eltávolításra, fogfehérítésre vagy komplett fogászati kezelésre ellátogatni fogorvosunkhoz.
Fehér foltok! Mik lehetnek ezek a fogaimon?
Mit is jelent pontosan, ha fehér foltok jelennek meg a fogainkon?
Az ilyen foltok a fogászati fluorózis tünetei, a kialakulása pedig a túlzott fluorid bevitelnek köszönhető. Ezt a betegséget kevesen ismerik, pedig komoly gondokat tud okozni. Az ismeretlensége talán annak is köszönhető, hogy ez elsősorban gyermekfogászati szempontból lényeges kérdés.
A fluorózis már nyolc éves kor körül elkezd kialakulni, és tüneteket produkálni, amikor a fogváltás következtében megjelennek a maradandó fogak.
Sokszor csak halvány foltokról van szó, észrevenni is elég nehéz őket. Ezért célszerű már gyermekkorban is a rendszeres fogászati szűrővizsgálat, mert egy szakember észre fogja venni ezeket az elváltozásokat, míg egy szülő nem biztos. Ha mégis sikerül felfedezünk a fehér foltokat a gyerekünk fogaink, azonnal keressünk fel szakembert. A fogászati fluorózist sok minden kiválthatja: vitamin- vagy fluoridhiány, fluorid felhalmozódás, vagy gyermekkorban a Tetraciklin szedése.
Meddig maradnak meg a fehér foltok?
A rossz hír az, hogy sajnos a fluorózis okozta fehér foltok fogon, illetve az egyéb elszíneződések is maradandóak. Bár ezek főként esztétikai hibák, mégis zavaróak lehetnek. A kialakulásuk a gyerekkorban történnek, és felnőtt korban is látszódni fog. Ezek a fehéres vagy barnás, rozsdás elszíneződéseket a fogakon nem fognak csak úgy eltűnni.
Ezért olyan fontos a gyerekkorban felfedezni az ilyen jellegű fog elszíneződéseket, mert később nem biztos, hogy orvosolni tudjuk ezeket a problémákat.
A probléma viszont az, hogy a fluorózisról nagyon kevesen tudnak, még kevesebben tesznek ellene. Arra gondot fordítunk, hogy a megfelelő szájhigiéniát megtanítsuk a gyermekeinknek, ugyanakkor a megfelelő fogkrém vagy szájvíz kiválasztása már kevesebbeknek jut eszébe.
A cukros üdítőkre figyelünk, de a fluorid mennyiségére már nem. A megelőzés rendkívül fontos, de mi tehetünk mi, szülők, hogy a fluorózis ne alakulhasson ki? És ha már kialakult, valóban nem tehetünk semmit? Nincs rá semmilyen kezelés?
Megelőzhető a fogon lévő fehér folt kialakulása?
Mielőtt rátérnénk, hogyan lehet eltüntetni ezeket a fehér foltokat fogon, foglalkozzunk egy kicsit azzal, hogy kerüljük el őket, hogy meg se jelenjen. Lehet egyáltalán? Mint sok más fogászati megbetegedés esetén, egy kis odafigyeléssel, de igen, lehet. A megelőzésben természetesen a szülőknek és a fogorvosnak egyaránt nagy szerepe van.
A fluorid manapság már nagyon sok mindenben megtalálható: gyümölcslében, ásványvízben, vagy bármilyen üdítő italban.
A túlzott fluoridbevitel elkerülése érdekében érdemes mindig ellenőrizni, hogy amit veszünk, mennyi fluoridot tartalmaz.
De fluorid lehet a fogkrémbe vagy az szájöblítőbe is, ezért ezt is érdemes figyelni. A fluorid kellemes ízű, így a gyerekek szívesen fogyasztják. Persze kis mennyiségben nem fog gondot okozni, de mivel annyi mindenben benne van, a tartalmát az egyes termékek esetén nem árt nyomon követni.
Ha kicsit odafigyelünk, és csak olyan terméket adunk a gyermekünknek, ami egyáltalán nem tartalmaz fluoridot, akkor megelőzhetjük a fehér foltok kialakulását is. Természetesen nem egyedül a fluorid a ludas a fehér foltok megjelenéséért.
Fluorózis kezelése
Most sokakban merülhet fel a kérdés, hogy ha a fluorózis okozta foltok maradandóak, akkor miért esik szó a kezelésről? Sok esetben a fluorózis minimális, vagy olyan területen van, ahol igazából egyáltalán nem látszik. Ilyenkor nem kell tennünk semmit. Vannak azonban olyan esetek, amikor látvány elváltozásról van szó, és bár csak esztétikai problémáról van szó, mindenképp érdemes tenni ellen.
Ha rendszeresen járunk fogorvosi szűrővizsgálatra, akkor ezeket az elszíneződéseket a fogorvos látni fogja, és ha szükséges megfelelő kezelést is fog javasolni.
A fehér foltos vagy elszíneződött fogak ellen többféle lehetőség is felmerül
A legismertebb módszer a fogfehérítés. Számos fogkrém is nyújt ilyen hatást, de ha valóban meg szeretnénk szabadulni az elszíneződésektől, akkor a fogorvosunk fog tudni hatékony megoldást nyújtani.
Az úgynevezett bondozás is egy lehetőség lehet, ez annyit jelent, hogy egy fényre kötő anyagot alkalmaznak a fogakon, mely erős fedő réteget biztosít, mindamellett, hogy a zománcot is védi. A harmadik lehetőség, ha a fogakra egy leheletvékony kerámia héj vagy korona kerül.
A sav a fog ellensége
Természetesen a fehér foltokat, illetve a fog elszíneződését nem csak és kizárólag a fluorid felhalmozódása okozhatja. Az elsavasodás egy hasonlóan komoly probléma, ráadásul a fluorózissal szemben a savak még fogszuvasodást is okozhatnak.
A helytelen táplálkozás, vagy egy betegség, mint például a reflux következtében a száj Ph-ja savas lesz, ami a fogaknak egyáltalán nem tesz jót.
Először a zománcon fog látszani a savak hatása, elsősorban elszíneződés formájában. Míg a fluorózis leggyakrabban a fogak front oldalán látható, addig a savak káros hatása inkább a fogak rágófelszínén vagy a hátsó felükön látszik meg leghamarabb.
Ha úgy érezzük, hogy a sav lehet az oka a fehér foltok kialakulásának, akkor érdemes az étrendünkön változtatni. Egyrészt a magas cukortartalmú élelmiszereket érdemes lecserélni, a cukros üdítőket, illetve a chipset. Másrészt érdemes az ásványi anyag bevitelünkre komolyabban is odafigyelni, mivel a savak az ásványi anyagokat könnyen felbonthatják, így azok nem jutnak be a megfelelő mennyiségben a szervezetünkbe.
Akár trauma is kiválthatja a fog elszíneződését
Talán meglepő lehet, de a fehér foltokat a fogon akár gyerekkori trauma is kiválthatja. Ebben az esetben a fogakat ért traumára kell gondolni, ami a növekedésük közben érhette őket. Ilyenkor a foltokat a kalcium hiánya fogja okozni.
ajánlott bejegyzés
Fogfájás okai és csillapítása házilag. Brutális fogfájás ellen ezt tedd
A fogfájás az egyik legrosszabb dolog. Hirtelen és váratlanul jön és csak kapkodjuk a fejünket, hogy…
Ezek a kalciummentes foltok, akárcsak a fluorózis esetében a zománc szerkezetében okoznak maradandó károsodást, vagyis az eltávolításuk nem lehetséges. Ugyanakkor kezelésre ebben az esetben is van lehetőség.
A mórszer hasonló, mint a fluorózisnál, esztétikai beavatkozásokra van szükség, mint a fogfehérítés, bondozás, illetve a kerámia héj vagy korona felhelyezése.
A megelőzésére azonban nem igazán van mód.
Persze mondhatnánk, hogy próbáljuk meg megóvni gyermekeink fogait a növekedésük közben ért traumáktól, de mivel nem tudhatjuk, mi váltja ki, nagyon megelőzni sem tudjuk.
Ugyanakkor, ha figyelünk a kalcium bevitelre, illetve pótlásra, akkor ezek a fehér foltok elhalványodhatnak.
Hogyan tüntethetőek el ezek a foltok?
Ahogyan az egyes kiváltó okoknál már kifejtésre került, a fehér foltok eltüntetése nagyon érdekes kérdés. Attól függően, hogy mi okozza, a fehér foltok lehetnek maradandóak is.
A fluorózis és a kalciummentes fogzománc sajnos olyan okok, melyek esetén a fehér foltokat nem fogjuk tudni eltüntetni, de esztétikai beavatkozásokkal segíthetünk, hogy ne zavarjanak minket.
A savak okozta elszíneződés azonban egy olyan probléma, ami ellen nagyon is tudunk tenni.
A helyes étrend, és a megfelelő szájhigiénia nagyban hozzájárulhat, hogy ezek a foltok egyáltalán ne jelenjenek meg a szánkban. A fehér foltok is egy nyomós érv, hogy már egészen kicsi korban kezdjük el a fogorvost rendszeresen látogatni, hiszen így rengeteg probléma kiszűrhető, illetve megelőzhető lesz.
Tetszett a cikk? Légyszi osszad meg,
másoknak is hasznos lehet!
Kapcsolódó bejegyzések
Emberi fogazat felépítése! Fogak szerkezete és számozása
Fogaink ápolásához először meg kell ismerkedni a felépítésükkel és az esetleges veszélyforrásokkal is. Az ember anatómiája…
Éjszakai fogcsikorgatással (bruxizmus) küzd? Harapásemelő sin a megoldás
Ahhoz, hogy a szervezetünk tökéletesen működjön, megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra van szükség. Ennek ellenére sokan…
Egészséges fogak titka. Így legyen szép fogsorod könnyen!
Úgy tartják, hogy a mosoly a legszebb ajándék, amit adhatunk valakinek. Azonban nincs annál rosszabb, mint…